Nawigacja samochodowa Goclever 5066FMBT. Goclever 5060 Biedronka.

Jeśli zastanawiacie się jaką nawigację (gps) wybrać albo która nawigacja (gps) jest najlepsza to może tym opisem przybliżę wam wybór nawigacji o 1 kroczek :).

Nie będę opisywał tutaj jej specyfikacji technicznej bo znajdziecie ją na 1000 innych, nudnych stronach.

Opisywany poniżej model to Goclever 5066 FMBT – nie jest to może sprzęt z górnej półki ale… no właśnie wg mnie nie odbiega on znacznie od tych droższych modeli (miałem okazję testować nawigację wbudowaną w samochód ford – porażka kompletna oraz nawigację Sony nv-u93) natomiast znacznie odbiega od nawigacji z tej samej półki cenowej (na jego korzyść) – tutaj porównałem Goclevera do Larka Freebird 43,1.

Przejdźmy do właściwości tego urządzenia:

Mapy do nawigacji: na pokładzie zainstalowana jest mapa Polski samochodowa lub Europy Goclever via gps – jest wygodna, w łatwy i czytelny sposób da się ją obsługiwać, bardzo przyjemnie działająca funkcja zapisywania i odtwarzania śladu (+statystyki i wykresy). Mapa dostępna jest dla terytorium Polski, bądź w droższej wersji na terytorium Europy. Nawigacia Goclever bardzo dobrze współpracuje także z innymi mapami (niektórzy mówią tutaj o odblokowaniu nawigacji – że nawigacja jest odblokowana), w tym z niekwestionowanym liderem w Polsce – Automapą – posiadającą chyba największą bazę adresową wśród map nawigacyjnych w Polsce. Aby zainstalować inną mapę należy ją osobno zakupić (mamy wtedy dwie mapy – oryginalną viagps oraz nową zakupioną osobno), zainstalować na karcie mikro SD (w przypadku omawianego Goclevera) – po włożeniu karty pamięci w slot nawigacji i wyborze opcji “nawigacja” uruchomi się nam nowa mapa, jeśli natomiast wyjmiemy kartę SD  ze slotu – startować będzie standardowa mapa nawigacyjna (nawigacja wykrywa kartę w slocie i szuka zawsze katalogu “mobilenavigator” i pliku “mobilenavigator.exe” – jeśli nie znajdzie takich to szuka ich w pamięci wewnętrznej).

Nawigację gps (tak na marginesie to skrót od: Global Positioning System) Goclever można w łatwy sposób “odblokować” – jak w większości nawigacji systemem operacyjnym jest tutaj windows ce 5. Powstało nawet kilka alternatywnych programów obsługujących naszą nawigację – wciąż rozwijanych – są to autorskie projekty użytkowników (takie są często lepsze od oryginału) które można znaleźć na popularnych stronach forum gps poświęconych nawigacjom gps – można tam znaleźć też informację jak odblokować gps. Odblokowana nawigacja daje nam możliwość dostępu do systemu operacyjnego no a potem to już hulaj dusza – nawigacja jako palmtop (tyle, że z windows CE).

Nawigacja ma dodatkowo odtwarzacz muzyki, filmów (5 calowy ekren pozwala już na oglądanie – nie dla kierowcy podczas jazdy oczywiście), wyposażona jest w moduł bluetooth gps – potrafi łączyć się z np. telefonem komórkowym, możemy wtedy za jej pomocą odbierać połączenia – system głośnomówiący, smsy, nawiązywać połączenia – kopiuje z telefonu książkę adresową). Kolejną ciekawą zaletą tej nawigacji gps jest transmiter fm – gdy oglądamy film, puszczamy znużonemu jazdą dziecku bajkę bądź teledysk albo chcemy słuchać komunikatów mapy w głośnikach samochodowych – nie ma najmniejszego problemu – i to bez żadnych kabli. Aby skorzystać z  tej funkcji wystarczy w ustawieniach nawigacji określić częstotliwość nadawania FM oraz w radiu ustawić tę samą (najlepiej “zaszumioną” – bez jakiejkolwiek stacji radiowej) częstotliwość odbierania.

Warto wspomnieć także o czasie użytkowania nawigacji na bateriach – otóż czas pracy nawigacji na baterii w pełni naładowanej wynosi (nowa nawigacja) około 3,5 godziny (ekran nie wygaszony, odbiór sygnału gps włączony) – to świetny wynik wg mnie, nawigacja dzięki temu ma zastosowanie nawet w pieszych czy rowerowych wędrówkach – można ją hibernować gdy nie używamy – wtedy bateria wytrzyma znacznie dłużej. Ostatnio używałem nawigacji wybierając się na grzyby do dużego lasu – mimo drzew Goclever poradził sobie idealnie – wiadomo że do wędrówki po lesie, czy “dzikich” terenach, gdzie nie ma dróg nie użyjemy raczej mapy drogowej (nawigacja pokazuje nam pozycję względem drogi i też jest przydatna –  ponadto pokazuje nasze położenie geograficzne i kompas) tutaj przydatne będzie  oprogramowanie takie jak np. OziExplorerCE, które jest dostępne do wypróbowania na stronie producenta (koszt pełnej wersji to 40$ lub 30 E) – działa ona nawet z zeskanowanymi mapami papierowymi.

Jako plus wymienię także przycisk reset (do wciśnięcia załączonym rysikiem) – który resetuje nam nawigację – dlaczego uznałem to za plus? – miałem bardzo nieprzyjemną przygodę z Larkiem Freebird 43,1, który wywiózł mnie za granicę ale wskazać drogi powrotnej już nie chciał.

Z ciekawostek: gps posłużyć może jako tablet do komputera ( forum gps ) lub moduł gps do laptopa ( opisy jak to zrobić na forum gps ).

Na koniec kilka kwiatków nawigacji Goclever- przecież nie może być tak różowo. Po krótkim użytkowaniu plastik przykrywający ekran odlepia się (nie chodzi mi tutaj o tę folię zabezpieczającą ale to co jest pod nią), trzeba go przykleić jakimś klejem, mapa viagps potrafi wprowadzić w maliny (np. pomimo ustawienia omijania dróg polnych potrafi na taką wprowadzić). Nawigacji gps goclever  brakuje także systemu a-gps (wiem jest on dostępny jedynie w komórkach) – gdyż wyszukiwanie sygnału trwa (co nie jest i tak najgorszym rezultatem – lark 3,5 minuty) około 60 s.

Podsumowując – polecam tę nawigację – jednak należy także zakupić dodatkową mapę, która oferuje większy zakres adresów.

tu widać odklejający się ekran:

Ekran nawigacji można przykleić klejem np. butapren albo jakimś innym – wydaje mi się, że najlepiej elastycznym (tzn nie np. superglue) gdyż jest wtedy możliwość odklejenia go jeśli taka potrzeba zajdzie.

Goclever 5066fmbt uzyskał tytuł najlepszego urządzenia PNA (Personal Navigation Asistant) roku 2010 w plebiscycie na Produkty Roku 2010 organizowanym przez wortal PDAclub.pl.

Podobną nawigacją (opisuje porównanie do 5066 gdyż, jak wcześniej wspomniałem 5066 jest wzorcowym modelem) firmy Goclever sprzedawaną w Biedronce jest model 5060 – można ją kupić za niespełna 200 PLN różni się od opisywanego modelu brakiem transmitera FM, brakiem transmisji Bluetooth, pamięć rom  tak samo 256 mb (czyli nie wystarczy miejsca w pamięci wewnętrznej na inną mapę – trzeba zastosować ewentualne karty rozszerzenia pamięci mikroSD), procesor o wolniejszym taktowaniu 400 MHz w porównaniu do Mediatek 468 MHz w Gocleverze 5066 (nie ma różnic w działaniu – albo są niezauważalne – przynajmniej dla mnie). Nawigacja Goclever 5060 Biedronka różni się więc dość znacznie na swoją niekorzyść od modelu 5066fmbt więc jeśli chciałbyś wykorzystywać dodatkową funkcjonalność to polecam raczej 5066fmbt aczkolwiek cena zachęca do inwestycji w produkt 5060. Jeśli nie masz potrzeby posiadania bluetooth (jako zestaw głośnomówiący do telefonu) oraz transmitera FM to ta nawigacja będzie na pewno lepszym rozwiązaniem niż nabycie np. Lark’a (mapa ViaGPS jest wg mnie lepsza od mapy w Larku a poza tym urządzenia przewyższa jakością nawigacje Lark) – także jako podstawowe urządzenie mające za zadanie jedynie nawigowanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Nawigacja ma możliwość wskazania bezpośredniego mapy z jakiej chcemy korzystać (wewnętrzna ViaGPS albo zainstalowana dodatkowa na karcie pamięci), poza tym jeśli mapa na karcie pamięci będzie zainstalowana w folderze “mobilenavigator” a plik wykonywalny mapy “mobilenavigator.exe” – sami możemy pozmieniać po instalacji te nazwy – to po włożeniu karty automatycznie wystartuje mapa z karty a po wyjęciu karty wystartuje mapa wewnętrzna ViaGPS – sposób sziała chyba niemal na wszystkich nawigacjach. Poza tym oczywiście możemy odblokować nawigację – dostając się do systemu Windows CE – należy pobrać plik “explorer.exe” (dla systemu Windows CE) – dostępny na forach poświęconych nawigacjom – często w udostępnianych paczkach pt. “apteczka”, kopiujemy plik explorer gdzieś na kartę i wskazujemy jako plik nawigacji w opcji “ścieżka gps” – po kliknięciu na nawigację uruchomić się powinien Windows CE 5.0. Osobom potrafiącym dostać się do systemu plików mogę podpowiedzieć, że wszelkie istotne pliki windows są dostępne w pamięci ResidentFlash2 – ukrytym folderze systemowym. Jeśli próbujesz robić coś z plikami na nawigacji – warto najpierw skopiować sobie swoją mapę na dysk komputera na wszelki wypadek. Jeśli miałbyś jakiś problem z nawigacją – w sieci działa forum Goclever w różnych językach także polskim pod adresem http://forum.goclever.net/.

Kupując nawigację zastanów się także nad nawigacją w niektórych modelach telefonów ale koniecznie porównaj ceny w internecie z cenami nawigacji w sklepach a nawet tej taniej z Biedronki, być może znajdziesz lepszą ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *