Kamera Samsung HMX-T10. Biedronka

Kamera Samsung HMX-T10 dostępna także w sieci sklepów Biedronka.

Samsung HMX-T10 to kamera, która obsługuje karty w standardzie SD i SDHC. Kamera Samsung HMX-T10 wyposażona jest w stablizator obrazu (OIS), który niweluje drgania -ujemne skutki nagrywania w ruchu. Nagrywany obraz widoczny jest na 2,7-calowym ekranie LCD. Kamerę wyposażono w dotykowy ekran LCD o przekątnej 2,7 cala oraz możliwość jednoczesnego rejestrowania filmów i zdjęć. W kamerze zastosowano czujnik CMOS BSI, który zapewnia wyższą czułość niż standardowe matryce CMOS. Dzięki temu zredukowano zniekształcenia obrazu. Minimalne oświetlenie umożliwiające rejestrowanie obrazu to 3 luksy. Kamera dostosowana jest do montażu na statywie. Kamerę Samsung HMX-T10 wyposażono w ciekawy obiektyw, który nachylony pod kątem 20 stopni. Taka konstrukcja pozwala wg producenta wyeliminować poczucie dyskomfortu ramienia lub nadgarstka. Pomimo kompaktowych rozmiarów, kamera HMX-T10  Samsung zapewnia zaawansowane rozwiązania. Kamera nagrywa dźwięk w formacie stereo (2 kanały) AAC – ma możliwość filtrowania szumu wiatru funkcją WindFilter.

Kamera Samsung HMX-T10 HD dostępna jest w kolorze czarnym, białym, lub czerwonym jej największą zaletą jest nagrywanie w wysokiej rozdzielczości HD (obraz na telewizorze HD wygląda naprawde imponująco) a największą wadą – ograniczenie pamięci do wielkości karty SDHC (można zmieniać karty w trakcie nagrywania). Koszt dużych pamięciowo kart SDHC jest dość wysoki – np.  za kartę 32 GB musimy zapłacić ok. 200 zł natomiast większa karta np. 64 GB to już wydatek ponad 600 zł – czyli przewyższający cenę kamery jednak w instrukcji producent zaleca używanie kart do pojemności 32 GB, ponadto określił zgodne z kamerą samsung karty tj. Panasonic, SanDisc oraz Toshiba w klasie 6 lub wyższej (klasę karty znajdziesz nadrukowaną na samej karcie pamięci – to liczba w kułeczku – najczęściej w sklepach spotyka się karty klas 4 – tj. jej szybkość zapisu to 4 MB/s oraz 10 tj. prędkość zapisu na tej karcie to 10 MB/s). Cenę karty pamięci należy doliczyć do ceny tej kamery gdyż producent nie wyposaża jej w takową.

Maksymalna wielkość pliku nagrania mp4 w kamerze samsung hmx-t10 dostępnej w Biedronce (i nie tylko) to 1,8GB – po przekroczeniu tej wielkości zapisuje się nowy plik. Maksymalna liczba plików to 9999 sztuk. Producent Samsung w instrukcji obsługi załączonej do niniejszej kamery podał ciekawe dane odnośnie długości nagrania. W jednej z tabel są zamieszone informacje, że – np. dla karty 1 GB nagranie z rozdzielczością 1080/50i – czyli maksymalną i jakością superfine wyniesie zaledwie 8 sekund a dla karty 32 GB 253 sekundy i karta zostanie całkowicie zapełniona – na szczęście nie sprawdza się to w praktyce – producent musiał się pomylić i zamiast “minut” wpisał “sekund” (w podpisie do tabeli “czas nagrania filmów” na stronie 31 instrukcji).

Faktycznie godzina nagrania w rozdzielczości FullHD zajmuje ok. 7GB więc karta 32 GB starcza na ok. 4,5 godziny nagrania (bateria wytrzymuje niecałe 2 godziny).

Dane techniczne:

– Producent: Samsung
– System zapisu SD, SDHC – standardowe, najtańsze chyba, nośniki pamięci
– Matryca: 5 MP – wystarczająca do nagrania obrazu HD
– Czujnik obrazu BSI CMOS 5,1M (efektywna liczba pikseli: 2,07M) – rozmiar czujnika jest także istotny i wynosi – 1/4,1”
– Obiektyw 10x – zoom optyczny – czyli ten bardziej istotny – firmy Schneider Kreuznach Varioplan-HD, zoom cyfrowy to 100x – już nie tak istotny jak cyfrowy a właściwie to jak dla mnie wcale nie potrzebny.
– Jasność obiektywu F1.8
– Ogniskowa obiektywu F = 2,75 – 27,5 mm
– Rozdzielczość nagrywania 1920×1080 – Full HD – kamera nagrywa oczywiście także w niższych rozdzielczościach SD.
– Rozdzielczość fotografii 4,7 megapikseli do wyboru są dwie rozdzielczości zdjęć: 2880 x 1620 oraz 1920 x 1080 – niestety kamera jako aparat nadaje się do robienia zdjęć u Cioci na imieninach (brak lampy błyskowej dyskwalifikuje używanie jej jako aparatu)
– Stabilizacja obrazu OIS (Optyczna)
– Czas pracy baterii do 120 minut – przy “kodowaniu” PAL, 110 minut –  NTSC (typ baterii – jeśli ktoś chciałby zapasową to: BP125A)
– Ekran LCD 2,7 cala LCD 230K Dotykowy
– Wymiary 54X39X118mm – ekranik złożony
– Waga 0,224 kg
– Kamera jest wyposażona w pasek trzymania

Zalety:
– w słabych warunkach oświetlenia kamera bez problemu łapie ostrość (tylko trochę dłużej niż w dzień – ok 3s) i obraz jest ładny
– długi czas działania baterii
– bardzo dobra jakość dźwięku
– dobra jakość zdjęć
– dotykowy ekran LCD – ułatwia obsługę – jest bardziej intuicyjna
– ergonomiczny kształt
– stabilizacja optyczna obrazu
– możliwość jednoczesnego filmowania i robienia zdjęć
– akumulator można ładować zasilaczem (w zestawie) albo poprzez kabel USB – np z laptopa.
– kamera samsung z biedronki kosztuje zdecydowanie mniej niż w ten sam model w innych sklepach – różnica wystarczy na kartę pamięci 32 GB.

Wady:
– brak lampy błyskowej a przez to zastosowanie do robienia zdjęć jest znikome
– brak wbudowanej pamięci – karty SDHC mają bardziej ograniczone pojemności (rozmiar) niż pamięci wbudowane (np dyski twarde)
– brak kabelka miniHDMI (ale jest interfejs więc można dokupić i używać)

W ofertach internetowych znajdziesz też lepsze kamery w lepszych promocyjnych cenach – porównaj ich wielkości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *