Jakie głośniki komputerowe wybrać? Głośniki do komputera.

Gdy na rynku jest całe mnóstwo produktów nazywanych głośnikami, przed zakupem takowych musimy poważnie się zastanowić nad wyborem odpowiedniego dla nas urządzenia. Na samym początku, wybierając głośniki komputerowe, należy uważać na tanie produkty marki noname lub tanich marek komputerowych, na głośnikach nie należy za bardzo oszczędzać – zły wybór będzie mścił się na nas przez długi czas i przypominał o sobie zawsze, gdy chcemy posłuchać czegokolwiek emitowanego przez kartę audio komputera.

Jeszcze 11 lat temu, gdy komputery właściwie wchodziły do powszechnego użytku (niektórzy powiedzą zapewne, że komputer mieli jeszcze wcześniej ale są oni w mniejszości) branża produkująca zestawy głośników z małym tylko wbudowanym wzmacniaczem była niewielka i wybór głośników komputerowych nie był tak trudny – kupowaliśmy głośniki z analogowym przeniesieniem sygnału, w miarę dobrym wzmacniaczem (ograniczona ilość chińskiego badziewia) oraz prostym designem. W dzisiejszych czasach, gdy technologia zerojedynkowa (czytaj cyfrowa) ma coraz więcej do powiedzenia analogowe zestawy głośników powoli odchodzą do lamusa – choć jest na rynku dużo ofert takich rozwiązań to chciałbym przekonać Państwa do kupna raczej nowszych rozwiązań z możliwością przyjmowania dźwięku w wersji 0/1.

Jeśli nie rozróżniasz tych technologii to najprostszym przykłądem przesyłania dźwięku w technologii analogowej jest “nadawanie” go przez kabel bezpośrednilo z komputera do słuchawek przewodowych – i uwaga zestawy 6 głośnikowe także często odbierają dźwięk jedynie wysyłany analogowo (spotkałem się z twierdzeniem, że jak mam zestaw głośników 5.1 albo 7.1 to są one na pewno cyfrowe).

Przykładem zastosowania analogowej technologii odbioru dźwięku są głośniki firmy Genius.

Dzisiaj, zastanawiając się jakie głośniki komputerowe kupić warto wybrać zestaw “czytający” zdigitalizowany dźwięk – chyba wszystkie karty dźwiękowe w komputerach mają możliwość emisji takiego sygnału, niektóre karty np w laptopach wyposażone są w 2 wyjścia (line out – do podłączenia analogowo słuchawek – wiadomo stereo na trzyżyłowym kablu oraz mic. – do podłączenia mikrofonu) i w tym wypadku, mimo, że przeczytaliśmy w specyfikacji komputera, iż obsługuje on dźwięk przestrzenny 5.1 – nie podłączymy zestawu analogowego 5.1 (potrzebne są w takim wypadku 3 kable audio – najczęściej z końcówkami minijack), natomiast z łatwością podłączymy zestaw głośników z cyfrowym wejściem – który podłączamy jednym kablem (sygnał przesyłany jest nie “różnym poziomem napięcia” ale jego brakiem lub obecnością czyli cyfrowo – inaczej: systemem binarnym – 0/1).

Ponadto wybierająć głośniki komputerowe “czytające” dźwięk cyfrowy możemy podłączyć je do innych urządzeń oprócz komputera – np. bezpośrednio do telewizora, który często wyposażony jest w wyjście cyfrowe, dekodera sat np. Ariva 100e który w ogóle nie jest wyposażony w wyjście analogowe (ew. jedynie przez przejściówkę ze Scart ze słabą jakością).

Standardami gniazd/wtyków do cyfrowej transmisji dźwięku są: S/PDIF elektryczne – najczęstsze chyba  w laptopach, S/PDIF optyczne lub TOSLINK – dostępne czasami w telewizorach albo wieżach audio, także złącze HDMI transmituje oprócz obrazu również dźwięk (jak jego nazwa wskazuje – High Definition Media Interface).

Konkludując – zaleca się kupno “cyfrowych” głośników dla pełnego wykorzystania możliwości które daje nam obecny poziom technologiczny. Głośniki taniej dostaną Państwo oczywiście w ofertach internetowych, gdzie cena potrafi być niższa nawet o 50%.

 

S/PDIF (TOSLINK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *