Drzewo na granicy działki – jak blisko można sadzić?

drzewo przy granicy z sąsiadem
Drzewo na granicy działki z sąsiadem

Co zrobić , gdy drzewo sąsiada zacienia naszą działkę, korzenie i gałęzie przechodzą na nasz teren, żywopłot uszkadza ogrodzenie i uniemożliwia jego konserwację? Masz dość wypoczywania latem w cieniu i zbierania liści spadających z drzewa sąsiada? Przeczytaj co możesz zrobić.

Jak blisko granicy działki można sadzić drzewa?

Nie ma w przepisach określonych odległości dla sadzenia drzew i krzewów przy granicy działki. Można je posadzić nawet przy samym płocie. Nie znaczy to jednak, że rośliny sąsiada mogą zakłócać korzystanie z naszej posiadłości. Utrudnione przenikanie światła słonecznego a w skutek czego brak możliwości uprawiania roślin, zawilgocenie i uszkodzenie elewacji a także przerastanie korzeni są podstawą do wystąpienia z żądaniem ograniczenia zakłóceń.

Jeśli słowne upomnienia nie skłaniają sąsiada do polubownego załatwienia sprawy, należy wezwać sąsiada na piśmie. W piśmie do sąsiada trzeba określić przyczynę zakłóceń, termin realizacji naprawienia szkód i zaniechania zakłóceń. Pismo najlepiej wysłać listem poleconym. Po upływie wyznaczonego terminu sami możemy usunąć gałęzie lub korzenie ale tylko te, które przechodzą na naszą działkę. Nie można przy tym uszkodzić drzewa i doprowadzić do jego obumarcia. Za zniszczenie drzewa, które ma więcej niż 10 lat i na którego wycinkę wymagane jest zezwolenie (czyli jeśli nie jest drzewem owocowym) grozi kara. Z drugiej strony jeśli na własnej działce przeprowadzamy zgodnie z prawem prace ziemne (montujemy kanał ściekowy lub energetyczny) i przypadkowo uszkodzimy korzenie drzewa należącego do sąsiada wskutek czego drzewo uschnie wówczas sąsiadowi nie przysługuje żadna rekompensata.

Jeśli drzewa lub krzewy znajdują się na działce sąsiada i chcemy je przyciąć lub prześwietlić a sąsiad nie wykazuje dobrej woli wówczas pozostaje nam droga sądowa.

Czy można wejść na działkę sąsiada i wyciąć drzewo lub gałęzie? Nie, nie można samowolnie wejść na działkę sąsiada w celu przycięcia drzew. Musi nam na to pozwolić sąsiad.

Podstawa prawna: art. 144, 149 i 150 Kodeksu cywilnego, art. 88 ust 1 pkt 3 ustawy o ochronie przyrody (DzU z2009 r. nr 151, poz 1220).

2 komentarze

  1. Daria Ziętek pisze:

    Drzewa i krzewy które rosną w granicy działki to największy problem na działkach ROD. Działki są wąskie a drzewa sadzone są przy płocie. Nie wszystkim to odpowiada, szczególnie jak jeden ma drzewa a drugi przez nie zacieniony ogródek warzywny. Można to zgłosić do zarządu ROD ale to niewiele daje. Niektórzy idą na udrę i sami wycinają gałęzie lub podlewają drzewa jakimś specyfikiem po którym drzewo usycha.

  2. Daria Ziętek pisze:

    Drzewa i krzewy które rosną na granicy działki to duży problem na działkach ROD. Działki są wąskie więc ludzie sadzą drzewa przy płocie. Najgorzej jak jeden sąsiad ma przy płocie drzewa a drugi zacieniony przez nie ogródek warzywny. Drzewa nie tylko zacieniają ale też zabierają wodę i składniki odżywcze z ziemi bo ich korzenie sięgają daleko. Można problem zgłosić do zarządu ROD ale to niewiele daje. Niektórzy biorą sprawy w swoje ręce, idą na udrę i sami wycinają gałęzie lub podlewają drzewa jakimś specyfikiem po którym drzewo usycha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *