Ile kosztuje budowa domu? Koszty budowy domu

Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku? Czy opłaca się budować dom w 2023 roku? Czy ceny domów spadną?

budowa domuZawirowania gospodarcze na świecie spowodowane pandemią i wojną sprawiły, że koszty budowy domu szybko poszybowały w górę. Wzrost cen stali, betonu, drewna i materiałów dociepleniowych sprawił, że w ciągu roku koszty budowy domu na koniec roku 2022 wzrosły średnio o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Od ostatniego kwartału roku 2022 ceny zaczęły się stabilizować, wzrost cen był niewielki i przewiduje się, że ceny nie powinny już rosnąć a możliwe, że nawet trochę spadną. Oczekiwania co do spadku cen tłumaczone są wzrostem kosztów kredytu i materiałów a co za tym idzie – spadkiem popytu na usługi budowlane. Z kolei spadek popytu, podwyżki składek ZUS, prądu i gazu sprawi, że wiele firm budowlanych ogłosi upadłość. Przetrwają tylko te najsilniejsze, które mogą pozwolić sobie na świadczenie usług na granicy opłacalności.

Na koszt budowy domu składają się koszty materiałów, koszty robocizny i koszty przygotowania dokumentacji (usługi geodety, architekta, notariusza, kierownika budowy,  itp.).

Ze względy na stopień zaawansowania budowy, koszty możemy podzielić na:
– koszt działki
– koszty przygotowania dokumentacji, usługi kierownika, architekta i geodety
– koszt stanu zerowego
– koszt budowy stanu surowego
– koszty instalacji
– koszty wykończenia domu
– koszty zagospodarowania działki wokół domu

Koszt działki
Rozbieżność cen działek jest bardzo duża i waha się średnio od 40 000 zł do nawet 1 mln złotych. Różnica w cenach uzależniona jest oczywiście od jej położenia i uzbrojenia (lub możliwości uzbrojenia). Najmniej zapłacimy za działkę z dala od większych miast, w polu i bez uzbrojenia gdzie często zmuszeni jesteśmy do budowy studni i szamba. Najwięcej zapłacimy za działkę w dużych miastach w pożądanych przez wielu lokalizacjach.

Koszty przygotowania dokumentacji, usługi kierownika, architekta i geodety
O tych kosztach wielu budujących zapomina. Nie są to małe koszty. Usługa architekta, przy wyborze projektu indywidualnego to koszt ok 25 000 zł. Usługa kierownika budowy kosztuje od 10 000 za podstawowy nadzór nad budową. Geodetę na budowie potrzebujemy przynajmniej 3 trotnie (do wyznaczenia fundamentów, do wyznaczenia przebiegu instalacji gazowej, elektrycznej i wodnej na działce oraz przy odbiorze budynku). Najprościej byłoby uzgodnić z geodetą jedną cenę na czas całej budowy ale nie każdy się na to zgodzi ze względu na długi czas trwania budowy przeciągający się czasem w latach. Obsługa geodezyjna to koszt ok 15 000 zł. Do tego punktu w pozycji kosztów można jeszcze podpiąć koszt uzyskania pozwoleń i mapek.

Koszt stanu zerowego domu o powierzchni 100 m2 – za stan zero (fundamenty lub płyta fundamentowa) w 2023 roku zapłacimy ok 50 000 zł
Stan surowy domu o powierzchni 100 m2 to koszt ok 202 000 zł (202 zł/m2)
Instalacje ogrzewania i rozprowadzenia wody i prądu to koszt ok 50 000 zł
Wykończenie wnętrz z zależności od standardu wykończenia to minimum 80 000 zł
Koszt zagospodarowania działki (położenie kostki brukowej, wyrównanie ziemi, nawiezienie humusu, koszt roślin) o powierzchni 1000 m2 to wydatek minimum 30 000 zł.

Podsumowując, minimalny koszt budowy domu o powierzchni 100 m2 w 2023 roku wyniesie ok. 550 000 zł (wliczając niewielką rezerwę).

Przed rozpoczęciem budowy domu trzeba podjąć kilka decyzji, które mają wpływ na koszt budowy domu:

 • dom duży czy mały dom do 100 m2?
 • dom podpiwniczony czy bez piwnicy?
 • dom parterowy, z zagospodarowanym poddaszem czy piętrowy?
 • dom drewniany, z cegły czy z gotowych betonowych płyt?
 • dom z garażem czy bez?
 • dach pokryty blachą czy dachówką?
 • gdzie budujemy dom (lokalizacja działki)?

Koszt budowy małego domku o powierzchni ok 100 m2 niewiele będzie się różnił od kosztu budowy domu o powierzchni 150 m2 a jednak warto mieć jeden czy dwa pokoje więcej lub mieć pokoje bardziej przestronne. Także koszt budowy domku parterowego nie będzie dużo mniejszy niż koszt budowy domku z zagospodarowanym poddaszem (różnicą będzie raczej koszt wykończenia wnętrza).

Duża jest natomiast różnica w kosztach budowy domu podpiwniczonego i bez piwnicy. Budowa piwnicy wiąże się z dodatkowymi kosztami – od przygotowania ziemi pod budowę, po postawienie odpowiedniej grubości murów i odizolowanie ich od podłoża (by wody gruntowe nie wlewały się do piwnicy). Postawienie piwnicy jest droższe od dobudowania kolejnego piętra w domu.

Koszt budowy domu z garażem i bez garażu to różnica ok. 20 000 zł

Cena gotowego domu pod klucz może być nawet dwukrotnie wyższa niż koszt jego postawienia. Budując dom sami decydujemy o użytych materiałach i o samym projekcie, możemy też doglądać każdy etap budowy ale też trzeba poświęcić na to mnóstwo czasu.

3 komentarze

 1. Andrzej Z. pisze:

  Warto dodać, że co roku te koszty są większe. Tutaj działa inflacja, ale i również ogólny wzrost cen materiałów – po przez zwiększanie się obciążeń podatkowych. Dawniej dom można było wybudować za 200 tyś – po dwóch latach było to już ponad połowa drożej. Następnie ponownie wzrost cen. Obecnie na przestrzeni powiedzmy 10 lat – cena budowy wzrosła nawet o 70% jeśli podliczy się wszystkie koszty. To nadal jest lepsze rozwiązanie niż kupno mieszkania.

  1. TESTER pisze:

   Dom za 200 000 to już przeszłość. Firmy, które oferują budowę domu za 200 lub 300 tysięcy nie oferują domu, do którego się wprowadzisz ale surowe mury (najczęściej stan surowy otwarty). Stan surowy otwarty to nawet nie połowa kosztów budowy. Jeśli do tych 200000 dodasz 300 000 na instalacje i wykończenie i oczywiście ok 100 000 na działkę to ostatecznie za budowę domu (wielkości ok 100 m2) zapłacisz 600 000.

 2. Milena Damian pisze:

  Teraz to już nawet dom za 400 000 to już przeszłość. Mówię o domu do którego można się wprowadzić a nie stan surowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *