Jak zbudować tunel foliowy. Konstrukcja tunelu

Większość osób ze względu na koszty decyduje się na postawienie zamiast szklarni tunelu foliowego. Jak zrobić tunel foliowy? Co jest potrzebne do postawienia folii ogrodowej?

Materiały potrzebne do budowy tunelu foliowego to:

  • folia polietylenowa
  • rurki, pałąki
  • uchwyty do połączenia elementów konstrukcji
  • metalowe lub drewniane ramy na drzwi i okna

Położenie na działce lub w ogrodzietunele foliowe na działkach nie powinny przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki i 3 m wysokości. Folia nie powinna stać bliżej niż 1 m od granic działki. Tunel stawia się w miejscu słonecznym, najlepiej w kierunku północ – południe.

Jaka folia? Folie różnią się kolorem i jednocześnie okresem trwałości. Folia niebieska – dwa sezony, żółta – trzy sezony, zielona – cztery sezony. Dobrze, jeśli na folii jest oznaczenie AF (antykondensacyjna), co oznacza, iż na takiej folii para skrapla się pod postacią cienkiej warstwy wody a nie pojedynczych kropel (na rośliny nie kapie woda).

Budowa tunelu foliowego, konstrukcja. Przy budowie rurki wbija się w ziemie na głębokość ok 0,5 m wyginając je w pałąk. Dla wygody użytkowania tunel foliowy powinien być szerszy niż 3 m a wysokość w najwyższym punkcie powinna wynosić przynajmniej 2 m. Poszczególne pałąki umieszcza się w odległości ok. 1 m od siebie (im grubsze pałąki, tym odległość może być większa). Konstrukcję tunelu wzmacnia się grubszą rurką umieszczoną na szczycie tunelu i przymocowaną specjalnymi uchwytami. Na szczycie tunelu zakłada się drzwi zbudowane z drewnianej lub metalowej ramy i naciągniętej na nią folii. Brzegi folii zgrzewa się zgrzewarką do folii. Przy większych tunelach o powierzchni powyżej 20 m2 w drugim szczycie montuje się okno w celu lepszego przewietrzania.

Tunel foliowy można postawić także na konstrukcji drewnianej. Drewno musi być impregnowane by było odporne na wilgoć i szkodniki a krawędzie gładkie, by nie uszkodziły folii. Pozostałe ostre krawędzie można owinąć starą folią.

Koszt postawienia tunelu foliowego. Gotowy tunel foliowy do złożenia wielkości 4x2m i wysokości 2m kosztuje ok. 600 – 800 zł (rurki z PCV, wyższa cena to zazwyczaj grubsza folia).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *