Kolorowy domek dla ptaków z Biedronki – nie dla ptaków!

Jakiś czas temu będąc w Biedronce zauważyłam “domki dla ptaków“. Tak śliczne jak lukrowane, kolorowe ciastka. Wprost dla ptasiej rodziny królewskiej. Córka rozmarzyła się, że powiesimy domek na drzewie przy domu, zamieszkają tam ptaszki, które będą nam śpiewały a potem wyklują się pisklaki, które będzie podglądać. Tyle tylko, że te “domki dla ptaków” dla ptaków się nie nadają, co więcej uważam, że są dla nich niebezpieczne.

Pstrokate domki dla ptaków oferowane nie tylko w Biedronce ale też w wielu innych marketach i na aukcjach internetowych to nic innego jak tylko dekoracja ogrodu. Domki zrobione są najczęściej z kawałków sklejki połączonej klejem i pomalowane farbą. Przez cieniutką sklejkę domek mocno się nagrzewa latem i nie daje schronienia przed mrozem zimą. Klej i farby mogą być niebezpieczne dla zdrowia ptaków. Wątpię by klej rozgrzany słońcem utrzymał ciężar gniazda wraz z pisklakami. Może tak, może nie, nie będę robiła doświadczeń na istotach żywych.

Kolorowe domki przyciągają wzrok nie tylko ludzi ale też drapieżników niebezpiecznych dla ptaków. Tym bardziej, że takie dekoracyjne domki wieszane są w miejscach widocznych, by cieszyły wzrok. Wszelkie wystające elementy to potencjalne miejsce zaczepienia kocich pazurów a nisko osadzony otwór wlotowy ułatwia sięgnięcie do gniazda.

Sznurek, na którym wieszamy domek dla ptaków to chyba ponury żart. Podczas silnego wiatru, gdyby w środku były jaja, wszystkie by się potłukły.

Skoro “domki dla ptaków” nie nadają się do lęgu i wychowania piskląt to jakie mają przeznaczenie prócz dekoracyjnego? Czy ktoś wyobraża sobie korzystanie przez ptaki z domków w celach zabawy niczym dzieci korzystające z domków w ogrodzie?

Sprzedawcy powinni sprzedawać takie domki pod nazwą “domek dekoracyjny“. Dodatkowo otwór wlotowy powinien być zablokowany, by żaden ptak się w nim nie zagnieździł. Nie mylmy takich domków z budkami lęgowymi (karmniki to jeszcze inna bajka). Budki lęgowe może nie są tak efektowne ale na pewno bezpieczniejsze dla ptaków. Kupujmy z głową, by nie szkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *