Jak szybko wyzdrowieć. Sposoby na przeziębienie.

Jak szybko wyzdrowiećSzybko wyzdrowieć – o niczym innym nie marzy chorujący. Przeziębienie i grypa niejednego z nas zmusi do zwolnienia tempa w życiu i pozostania w domu.

Objawy takie jak ból głowy, katar, ból gardła, łamanie w kościach, dreszcze próbujemy początkowo stłumić tabletkami dostępnymi w aptece bez recepty. Z czasem przekonujemy się, że to nic nie daje i brniemy dalej w chorobę. Gdy choroba dopiero się rozpoczyna poświęć chociaż  kilka dni na zajęcie się sobą w domu by  później nie musieć leżeć “plackiem” kilka tygodni. Poniżej przedstawiam pomysły jak radzić sobie z chorobą.

Odpoczywaj
Dużo leż w łóżku i śpij. Samo siedzenie w domu to nie wszystko. Wypoczęty organizm będzie miał więcej siły do walki z chorobą. Dzięki wypacaniu się w łóżku szybciej pozbywasz się choroby.

Nawadniaj organizm
Pij dużo płynów. Pij soki (np. z porzeczki, z czarnego bzu), kompoty, ziołowe herbatki z rumianku, mięty, pokrzywy lub lipy. Dobrym pomysłem jest także woda z miodem i cytryną, która nawilży wysuszoną śluzówkę. Picie dużej ilości płynów jest konieczne gdy masz gorączkę.

Kąpiel lecznicza
Zrób sobie gorącą kąpiel z dużą ilością soli do kąpieli. Korzystne są także kąpiele z ziołowymi naparami z rumianku lub tymianku. Jeśli jesteś mocno osłabiony, niech w czasie kąpieli ktoś będzie przy tobie. Po kąpieli ubierz ciepłe skarpety i wskocz do łóżka.

Rozgrzewanie
Smaruj klatkę piersiową, plecy i stopy maścią rozgrzewającą lub Amolem.

Uzupełnij witaminy
Przyjmuj witaminy, głównie witaminę C. Nie przedawkuj zalecanej na opakowaniu dawki. Nadmiar witamin też może zaszkodzić.

Inhalacje
Rób inhalacje z soli fizjologicznej. Jeśli nie masz inhalatora, możesz go wypożyczyć (wypożyczanie oferuje wiele aptek)
Do nosa zakrapiaj sól fozjologiczną

Płukanki na gardło
Jeśli pali cię w gardle zrób płukankę z naparu szałwii lub rumianku. Pomocna może okazać się także płukanka wodą z rozpuszczoną solą kuchenną (1 łyżeczka soli na pół szklanki wody).

Syropy
Możesz szybko i domowym sposobem zrobić syrop z cebuli lub pieczonego buraka.

Rośliny na przeziębienie (wspomagają odporność): czarny bez, czarna porzeczka, cytryna, malina, dzika róża, aloes, czosnek, cebula, mięta, rumianek, pokrzywa, lipa, tymianek.

Jeśli domowe sposoby walki z chorobą nie pomagają lub jeśli pojawiła się wysoka gorączka, koniecznie idź do lekarza. Czasem konieczne jest leczenie antybiotykiem. Gdy choruje dziecko, zawsze skonsultuj sposób leczenia z lekarzem pediatrą.

2 komentarze

  1. Katarzyna pisze:

    Żeby szybko wyzdrowieć trzeba mieć silny organizm. Ja przynajmniej raz w tygodniu piję soki z czarnego bzu, malin, porzeczek (takie prawdziwe zrobione przeze mnie). prócz tego syrop z cebuli jak jakieś przeziębienie mnie bierze. Wygrzewam się, gorąca kąpiel z solą, sauna. I tak jakoś jak już jakiś wirus mnie zaatakuje to po 3 dniach już go nie ma. Domowe sposoby są dobre do zapobiegania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *