Jaki namiot wybrać? Kupujemy namiot

jaki namiot kupićChcesz kupić namiot? W ofertach sklepów jest wiele rodzajów, na co więc zwrócić uwagę kupując namiot? Jaki namiot kupić?

Ze względu na cel przeznaczenia możemy wyróżnić namioty:

 • namiot biwakowy (wyprawowy, turystyczny)
 • namiot plażowy
 • namiot wędkarski (namiot karpiowy)
 • namiot rowerowy
 • namiot sprzedażowy, handlowy
 • duże namioty na wesele, przyjęcia i wiele innych

Różne są też wielkości namiotów

 • jednoosobowy
 • 2 osobowy
 • 4 osobowy
 • 6 osobowy itd.

Jaki namiot kupić?

Namiot biwakowy – jeśli namiot będzie używany sporadycznie i przez np. 2-3 dni to kup mały, lekki, poliestrowy i samorozkładający się (automatyczny), konstrukcja powinna być lekka – aluminiowa lub z włókna szklanego. Polecam namiot typu iglo. Jeśli potrzebujesz namiotu na większe wyprawy to powinien być solidniejszy co niestety wiąże się też z jego większą wagą. Polecam namiot wykonany z solidnej bawełny (w takim namiocie nie jest tak duszno jak w poliestrowym gdyż tkanina oddycha) i oczywiście z tropikiem. Namiot powinien być mocowany na śledzie lub szpilki. Namiot powinien być dość duży by pomieścić wszystkie niezbędne na biwaku rzeczy. Dodatkowy plus jeśli namiot ma przedsionek (w którym możesz  zostawić buty – nie zmokną na deszczu)  i wiele kieszeni w środku (łatwiej zapanować nad bałaganem). W namiocie biwakowym powinny być okna by można było go łatwo wywietrzyć bez otwierania całego namiotu, oczywiście w otworach okiennych muszą być moskitiery. Zobacz namioty iceberg – polecam.

namiot plażowynamiot na plażę powinien się przede wszystkim łatwo rozkładać (samo rozkładający się namiot). Materiał może być cieniutki (poliester) a konstrukcja delikatna. Wejście powinno być szerokie. Polecam namiot tupu outhorn – tani i łatwy w rozkładaniu.

namiot wędkarski (namiot karpiowy) – powinien być lekki a po złożeniu mały. Konstrukcja najlepiej aluminiowa. Podłoga powinna być odpinana – jeśli zależy ci tylko na cieniu to rozkładasz sam dach. Namiot karpiowy musi być wodoodporny, mocny, odporny na silne podmuchy wiatru,  materiał solidny. Polecam Trakker Specimen 2 Man ze względu na solidność i niską cenę.

namiot rowerowy – w namiocie rowerowym wykorzystuje się rower zamiast stelażu. Dzięki temu mamy mniejszą wagę i rozmiar namiotu. Namiot rowerowy to namiot jednoosobowy. Dobrze jeśli ma otwory okienne z siatką chroniącą przed owadami.

namiot sprzedażowy (handlowy, ekspresowy) – można go postawić osobno lub dostawić do samochodu. Najczęściej są to daszki z nieprzemakalnego poliestru na aluminiowej konstrukcji. Na boki doczepić można ścianki. Do rozłożenia namiotu nie są potrzebne wielkie umiejętności ale jedna osoba może sobie z tym nie poradzić (ktoś musi unieść konstrukcję dachu by zamocować nóżki, poza tym założenie materiału nie jest lekkie)

namiot na wesele, przyjęcie – powinien być duży, stabilny, nieprzemakalny, z otworami okiennymi (z moskitierą). Musi mieć możliwość podłączenia oświetlenia.

Jeden komentarz

 1. Lena125 pisze:

  Jak kupić namiot to taki, który łatwo się rozkłada i jest dość duży. Jakość namiotów jest teraz tak słaba, że rwą się po 2 latach użytkowania – materiał rozpada się w ręku. Więc nie ma co za bardzo wybrzydzać, tylko szukać namiotu na daną potrzebę a nie na przyszłość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *