Choroby ogórka i ich zwalczanie. Opryski ogórka.
Ogórek jest wymagający co do stanowiska i nawożenia. Wymaga stanowiska słonecznego, zacisznego, dużej wilgotności podłoża i nawożenia nawozem organicznym. Największym problemem w uprawie ogórka są jednak choroby, które w porę nie zauważone mogą zniszczyć plony. Warto więc poznać objawy chorób.
Najczęściej występujące choroby krzaków ogórka to:
- mączniak rzekomy
- mączniak prawdziwy
- kanciasta plamistość liści dyniowatych
- zgnilizna twardzikowa
- szara pleśń
- zgorzel siewek
Mączniak rzekomy
Objawy– na górnej powierzchni liści pojawiają się nieregularne, jasnozielone plamy. Z czasem plamy żółcieją a następnie brązowieją. Porażone liście zamierają. Gdy jest duża wilgotność, na dolnej stronie liści pojawia się białawy nalot.
Zapobieganie i zwalczanie – zapobieganie polegana usuwaniu opadłych liści i wykonywaniu chemicznych oprysków. Zalecane środki ochrony roślin to Miedzian 50 WP, Indofil 80 WP, Aerobat MZ 69 WG.
Mączniak prawdziwy
Objawy – na górnej powierzchni liści widoczny jest biały nalot (grzybnia). Z czasem grzybnia pokrywa całą powierzchnię liścia zaburzając procesy związane z fotosyntezą i transpiracją, Porażone rośliny wydają bardzo małe plony.
Zwalczanie – opryski preparatem Domark 100 EC.
Kanciasta plamistość liści dyniowatych
Objawy – pierwsze objawy to małe, jasne plamki, które z czasem ciemnieją i wykruszają się tworząc kanciaste dziurki. Porażone liście opadają. Na owocach ogórka choroba objawia się okrągłymi, wgłębionymi plamami. We wgłębieniach tworzą się pęknięcia przez które dostają się bakterie i powodują gnicie owoców.
Zapobieganie, zwalczanie – opryski preparatami: Miedzian 50 WP, Cuezate Cu 49,5 WP (opryski od czerwca do połowy lipca). W miejscu, gdzie wystąpiła choroba należy przerwać uprawę na okres 3 lat.
Zgnilizna twardzikowa
Objawy – na powierzchni warzyw pojawia się biały, miękki nalot grzybni. Z czasem na powierzchni grzyba widoczne są czarne grudki (przetrwalniki grzyba). Zainfekowane warzywa gniją.
Zapobieganie i zwalczanie – należy przerwać uprawę warzyw na zainfekowanym miejscu na okres 3-4 lat. Zainfekowane rośliny spalić (nie kompostować!).
Szara pleśń
Objawy – pierwszym objawem są ciemne plamy, które szybko się powiększają. W miarę rozwoju choroby, w warunkach dużej wilgotności pojawia się szary nalot grzyba. Zarodniki grzyba przenoszą się wraz z wiatrem na inne, zdrowe rośliny.
Zapobieganie to unikanie zbytniego zawilgocenia roślin, gęstego obsadzania i zachwaszczenia.
Zgorzel siewek
Objawy – rośliny po posianiu nie wschodzą (zgorzel przedwschodowa) lub zamierają po wzejściu siewki (zgorzel powschodowa).
Zapobieganie – zaprawianie nasion, odkażanie inspektów preparatem miedzian 50 WP.