Choroby róż – objawy, zwalczanie

Najgroźniejszymi chorobami róż są:  mączniak prawdziwy róży (Sphaerotheca pannorosa), czarna plamistość róż (Diplocarpon rosae), rdza róży (Phragmidium Mucronatum) oraz zamieranie pędów.

 

Mączniak prawdziwy (mączniak właściwy)

Objawy: Pierwsze objawy występują na młodych liściach w postaci białego nalotu. W miarę upływu czasu nalot zaczyna pokrywać także liście starsze, pędy i kwiaty. Choroba najczęściej zaczyna atakować w połowie maja. Porażone chorobą liście są zdeformowane, ich brzegi lekko się zwijają do środka. Zainfekowane róże słabiej kwitną,  kwiaty są małe i czasem zniekształcone, liście porażone chorobą opadają.

 

Czarna plamistość

Objawy: brązowe, z czasem czerniejące plamy. Plamy są nieregularne i zlewają się ze sobą. Na pędach pojawiają się czerwone lub brązowe, lekko wypukłe przebarwienia. Porażone liście opadają. Czarna plamistość to choroba grzybowa, która pojawia się najczęściej w czasie mokrego i chłodnego lata. Zarodniki grzybów zimują na porażonych pędach i liściach.

 

Rdza róży

Objawy: na pędach można zauważyć pomarańczowoczerwone modzele. Na spodniej części liści znajdziemy rdzawe grudki wielkości główki szpilki. Porażone liście opadają, pędy ulegają deformacji. Choroba pojawia się najczęściej w czasie wilgotnego lata, głównie na terenach podmokłych lub stale wilgotnych.

 

Zamieranie pędów

Objawy: Od miejsca cięcia pędów, miejsca ich zranienia czy też uszkodzenia przez owady rozwija się brązowa nekroza, która stopniowo przesuwa się do nasady pędu doprowadzając do jego zamierania (pęd staje się brązowy i obumiera). Grzyb porażający roślinę rozwija się w czasie ciepłego i wilgotnego lata. Częściej atakuje rośliny starsze niż młodsze.  Zapobieganie chorobie polega na smarowaniu miejsc cięcia i zranienia odpowiednią maścią ogrodniczą. Chore pędy przycinamy 1 cm poniżej nekrozy i smarujemy maścią.

 

Jak zwalczyć choroby róż?

Skuteczną ochronę stanowią środki chemiczne. Opryski przeprowadzamy pod koniec maja środkami np. Topsin M500 SC, Score 250 SC, Bravo 500S.C. Zwalczanie czarnej plamistości możemy zacząć od środków naturalnych – zastosowanie roztworu sody oczyszczonej. 1/5 łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczamy w 1 litrze ciepłej wody, dodajemy 1 łyżeczkę oleju jadalnego (jakiegokolwiek) i wszystko wlewamy do opryskiwacza. Opryskujemy 2 razy w odstępie dwóch tygodni. Oprysku nie wykonujemy w słoneczny dzień. Kupując sadzonki róż wybieramy rośliny zdrowe, bez oznak jakiejkolwiek choroby. Chore części rośliny obrywamy i palimy (nie kompostujemy!).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *