Budowa szklarni ogrodowej. Jak zrobić szklarnię?

Jak zrobić szklarnię? Jaka jest budowa szklarni? Przeczytaj poniżej.

Budowa szklarni nie jest prosta i zwykle powierza się ją fachowcowi. Można jednak pokusić się o kupno gotowej szklarni i złożyć poszczególne jej elementy. Budowa szklarni powinna być przewidziana w czasie projektowania ogrodu z tego względu, iż stawia się zazwyczaj na okres wielu lat. Szklarnia nie powinna być stawiana w odległości mniejszej niż 1 m od granic działek sąsiednich, nie stawia się jej w cieniu i w miejscach okresowo zalewanych wodą. Jeśli to możliwe szklarnie ustawiamy w kierunku północ – południe, dzięki temu mamy najlepsze oświetlenie w ciągu dnia.

Konstrukcja szklarni.

Szklarnię buduje się na fundamentach lub stopach betonowych. By wykonać podmurówkę potrzebne są cegły lub pustaki. Do wykonania konstrukcji potrzebne są kątowniki lub teowniki, płaskowniki oraz rurki stalowe (średnica 2/5 lub 1/2 cala) lub rurki z tworzyw sztucznych (nie wymagają konserwacji). Elementy konstrukcji łączy się zazwyczaj za pomocą śrub, czasami elementy się spawa. Szklarnia wykonana może być ze szkła (nawet z okien), z pleksiglasu lub poliwęglanu. Dwa ostatnie pokrycia są lekkie, bardziej odporne od szkła ale ich cena jest wysoka. Niezależnie od tego, czy jest to szklarnia przydomowa czy na działce, powinna mieć ogrzewanie i oświetlenie. Konieczne jest także przyłącze wody.

Koszt budowy szklarni. Gotowa szklarnia do montażu w marketach ogrodniczych kosztuje ok. 2000 zł (wielkość ok. 6 m2). Dodatkowe materiały (np. pustaki, zaprawa) kosztują ok. 300 zł. Tak więc koszt postawienia szklarni przy własnej robociźnie powinien się zamknąć w kwocie do 2300 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *