Kaskada wodna w ogrodzie i na działce. Jak zrobić?

Kaskada wodna w ogrodzie czy na działce wymaga wiele miejsca. Mając już na działce oczko wodne można je urozmaicić i upiększyć kaskadą wodną. Jak zrobić kaskadę? Jaka jest budowa kaskady? Poniżej znajdziesz opis i rysunek pomocniczy.

Kaskada wodna – budowa:

Im większy masz teren przeznaczony pod kaskadę, tym więcej można zrobić stopni i bardziej łagodne spadki. Woda w kaskadzie krąży na zewnątrz z górnego zbiornika do dolnego i wężem pompy – z dolnego zbiornika do górnego. Ze względu na utratę wody chociażby poprzez parowanie, konieczne jest dolewanie wody z zewnątrz. Im mniejszy zbiornik, tym częściej musi być uzupełniana woda.

Pierwszą czynnością przy budowie kaskady jest odpowiednie ukształtowanie terenu. Następnie z ziemi usuwamy wystające kamienie i korzenie i układamy folię. Na dno zbiornika dolnego wkładamy płaski kamień lub płytę chodnikową i na niej umieszczamy pompę. Dzięki temu pompa nie będzie zasysać nieczystości znajdujących się na dnie zbiornika. Szczególnie ważne jest to, gdy mamy pompę do wody czystej. Pompa do wody brudnej może stać bezpośrednio na dnie zbiornika. Po dnie kaskady przeciągamy w górę wąż do przepływu wody. W widocznych miejscach wąż i folię przykrywamy kamieniami lub głazami. Maskujemy także kabel zasilający pompę. Na koniec wlewamy wodę do zbiornika górnego i dolnego i uruchamiamy pompę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *