Gdzie kupić aparat słuchowy? Aparaty słuchowe Siemens, Geers, Phonak, Widex czy Oticon?

Porady dotyczące tego, jaki aparat kupić znajdziesz w artykule “jaki aparat słuchowy?” , o cenach aparatów dowiesz się z artykułu “ile kosztuje aparat słuchowy” .  Natomiast  gdzie kupić aparat słuchowy i na co zwrócić uwagę kupując aparat słuchowy – dowiesz się z artykułu poniżej.

Nie kupuj aparatów słuchowych na straganach, w sprzedaży bezpośredniej od akwizytorów, w marketach, z telezakupów czy w jakichkolwiek nie stałych punktach sprzedaży (np. sprzedaż z samochodów). Dlaczego odradzam? Otóż w takich miejscach najczęściej kupuje się tanie wzmacniacze a nie aparaty słuchowe, są to słabej jakości urządzenia, które źle ustawione mogą uszkodzić słuch a w razie awarii nie mamy gdzie reklamować takiego sprzętu. Pracuję w punkcie protetyki słuchu i często się zdarza, że trafiają do mnie osoby posiadające wzmacniacz i chcą go naprawić lub wyregulować bo “za mocno w nim szumi”. Odpowiedź jest zawsze taka sama – wzmacniaczy nie da się regulować częstotliwościowo, więc wyciszając szumy wyciszamy wszystkie inne dźwięki, jest więc albo cicho albo głośno. Wzmacniaczy nie opłaca się naprawiać, bo naprawa przewyższa często nawet cenę najtańszego aparatu słuchowego (po dofinansowaniu).

Aparat kupuj tylko w stałych punktach sprzedaży. Do wyboru jest wiele firm np. Siemens, Oticon, Phonak (sprzedają tylko aparaty własnej produkcji) lub Geers, Audiofon, Forte (oferujące aparaty słuchowe różnych firm). Polecam firmy oferujące aparaty różnych firm, możemy wtedy przymierzyć różne aparaty a aparaty różnych firm mają różne brzmienie więc wybierzemy dla siebie najbardziej odpowiedni.

Ceny aparatów słuchowych oferowanych na rynku są podobne w każdej firmie. Za aparat średniej klasy trzeba dać ok. 3000 zł natomiast aparat klasy wyższej – biznes kosztuje już ok. 4000 zł. Nie sugeruj się tylko ceną aparatu – warto je wypróbować, gdyż firmy często windują cenę jedynie na “opakowaniu” i w jednej firmie może aparat kosztować taniej niż w drógiej pomimo jego identycznych właściwości (specyfikacji). Wyższa cena (w jednym punkcie protetycznym) najczęściej oznacza lepszą jakość lub dodatkowe funkcje w aparacie np. reduktory szumu lub reduktory hałasu.

Zwróć uwagę na obsługę – aparaty trzeba czyścić i programować w firmie, w której kupiłeś aparat więc kontakt z obsługą będzie dość częsty (nawet co drugi miesiąc).

Czystość w firmie – protetyk słuchu będzie pobierał formę z twojego ucha na wkładkę lub aparat wewnątrzuszny więc higiena jest niezbędna.

Gwarancja – dwuletni okres gwarancji na aparat to minimum, niektóre firmy oferują czteroletni okres gwarancji.

Bezpłatne badania słuchu – badania trzeba powtarzać co roku, nawet jeśli już masz aparat słuchowy.

Bezpłatne przeglądy aparatów – przeglądy i czyszczenie aparatu powinny być bezpłatne nawet po okresie gwarancji.

Oferta środków dodatkowych np. środki do czyszczenia aparatu, baterie, inne urządzenia wspomagające słyszenie (telefony, budziki).

Biorąc pod uwagę te zalecenia wybierzesz właściwe miejsce zakupu aparatu słuchowego – możesz też sprawdzić strony internetowe oferentów aparatów słuchowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *