Przetwory ze śliwek. Marmolada, konfitura, dżem czy powidła ze śliwek?

Przetwory ze śliwek są bardzo proste do zrobienia a potrzebne składniki to tylko śliwki i cukier. Na przetwory śliwkowe najlepiej nadają się śliwki węgierki ale można stosować też inne gatunki. Wybieraj śliwki mocno dojrzałe i takie od których łatwo odchodzi pestka. Ilość cukru dobieraj wg smaku.

Co zrobić ze śliwek? Marmolada, konfitura, dżem czy powidła?

  •  marmolada – nazwa zastrzeżona dla konfitur sporządzanych z owoców cytrusowych zrobiona z przetartych owoców z dużą zawartością cukru
  • konfitura – powstaje podczas gotowania owoców z dodatkiem dużej ilości cukru
  • dżem – sporządzany jest z całych owoców lub ich części, często zagęszczany jest pektyną lub żelatyną
  • powidła – kiedyś słowo powidła odnosiło się tylko do przetworów ze śliwek (powidła śliwkowe). Obecnie powidła robi się także z innych owoców. Powidła powstają poprzez powolne prażenie owoców by wydobyć z nich wodę i uzyskać odpowiednią gęstość powideł.

Najwięcej cukru mają konfitury, najmniej powidła.

Przepis na powidła śliwkowe:

Śliwki umyj i usuń z nich pestki. Wrzuć do dużego garnka i postaw na kuchni na małym ogniu. Teraz czeka cię częste mieszanie śliwek i czekanie aż powidła zgęstnieją. Jeśli nie będziesz mieszać śliwek to przypalą się na dnie i wszystko będzie do wyrzucenia. Jeśli jednak tylko trochę się przypaliło na dnie to musisz przełożyć śliwki z wierzchu garnka do czystego garnka a przypaloną część wyrzucić. W czasie gotowania śliwek dodaj cukier, nie powiem dokładnie ile bo jedni wolą powidła kwaskowate a inni bardzo słodkie, dosłodź więc do smaku. Im gęstsze będą powidła tym będą lepsze. Gotowanie zajmuje kilka godzin.  Gotowe powidła śliwkowe jeszcze gorące przekładamy do słoiczków, zakręcamy i odwracamy słoiki do góry dnem (ważne jest by powidła były jeszcze bardzo gorące). Jak wystygną to możemy je odwrócić. Jeśli nie miałaś czasu włożyć wcześniej powideł do słoiczków puki były gorące to po przełożeniu zimnych powideł do słoiczków musisz je jeszcze zagotować w dużym  garnku by słoiczki “złapały”.

Aby zagotować słoiczki musisz w dużym garnku wyłożyć dno garnka ścierką, włożyć słoiczki tak by się nawzajem nie dotykały i nie dotykały brzegów garnka, i wlać wodę by słoiczki były przynajmniej w połowie pokryte wodą (woda nie może dotykać pokrywek). Gotujemy pod przykryciem ok. 20 min.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *