Jaki fotelik rowerowy dla dziecka. Wózek rowerowy dla dziecka.

Poniżej postaram się przybliżyć Ci temat fotelików rowerowych oraz wózków do rowera dla dzieci.

Zapewne wielu z młodych rodziców, którzy lubią aktywnie spędzać czas zastanawia się nad wyposażeniem swojego roweru w fotelik dla małego dziecka. Jazda z dzieckiem na rowerze to dobra zabawa zarówno dla rodzica jak i jego pociechy, zdarzają się oczywiście wyjątki, gdy dziecko ma gorszy dzień albo po prostu nie lubi takich ekstremalnych doświadczeń.

Dziecko w foteliku może zacząć jeździć już naprawdę bardzo wcześnie – warunkiem jest jego samodzielne siedzenie, gdyż foteliki rowerowe dla dzieci są raczej montowane w pozycji sztywnej siedzącej, choć zdarzają się oczywiście takie modele, które pozwalają na odchylanie siedziska – dziecko może wtedy w foteliku nawet spać.

Innym ważnym aspektem, czasami ograniczającym z dołu wiek dziecka w foteliku rowerowym jest możliwość dobrania kasku rowerowego dla dziecka – małe rozmiary kasków mają regulowany obwód głowy (nie tylko długość pasków podtrzymujących). Pamiętajmy,  że nie ważne jak nie bylibyśmy doświadczeni i pomimo tego, że nie ma nakazu używania kasków rowerowych to nie zapominajmy o wyposażeniu dziecka w taki hełm.

Jeśli chcesz znaleźć coś odnośnie kasków w prawie o ruchu drogowym to na próżno będziesz szukał – jest tam użyte określenie „hełm” i dotyczy motocyklów i motorowerów

Art. 40. Prawa o ruchu drogowym pkt 1. „Kierujący motocyklem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy hełmów ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.”

Ciekawe jest to, że jeszcze niedawno nawet kierujący motocyklem nie musiał używać hełmu ochronnego jeśli poruszał się po drodze nieutwardzonej.

Dodam jeszcze, że foteliki rowerowe oprócz funkcji odchylania różnią się także miejscem montowania i jego rodzajem. Są foteliki na ramę – między kierownicę a osobę kierującą rowerem – taki fotelik jest dla rodziców którzy chcą widzieć dziecko – mieć je cały czas przed sobą (dla dzieci do 15 kg, montowanie zarówno w rowerach męskich z ramą i żeńskich – damkach) oraz foteliki na bagażnik (montowane do niego dla dzieci do 22 kg) lub fotelik na sztycę siodełkową (jego miejsce także jest z tyłu lecz zaczepiony jest do sztycy pod siodełkiem – nie potrzeba wtedy bagażnika w który niektóre rowery nie są wyposażone). Czasami widać także koszyki dla dzieci na kierownicę rowerową (robione chałupniczą metodą z np. starej, metalowej  huśtawki) jednak w przypadku kraksy są one mało bezpieczne dla dziecka i żaden fotelik tego pokroju nie spełnia normy europejskiej EN 14344 traktującej właśnie o minimalnych wymaganiach dla bezpiecznych fotelików rowerowych.

We wszystkich fotelikach rowerowych spełniających wymogi normy znajdziemy podnóżki chroniące przed szprychami, paski przytrzymujące nogi w jednej pozycji oraz minimum trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

Co do zasad ustalonych w polskim prawie drogowym odnośnie przewożenia dzieci to jest tam wzmianka o konieczności przewożenia dzieci na rowerze w fotelikach, na pewno nie można przekraczać prędkości 40km/h z dziećmi do 7 lat (przepis dotyczy motorowerów ale w domyśle także obejmuje rowery – z resztą i tak ciężko jest taką prędkość osiągnąć większości z nas na rowerze).

Tutaj cytat z art. 20. pkt 6. ustawy „Prawo o ruchu drogowym”:  „Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi: (…) 3) motocykla (również z przyczepą) i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat – 40 km/h.”

Ponadto w art. 33. pkt 2. znajdziemy: „Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.” – czyli prawnie nie ma ograniczenia dolnego wieku dziecka – ograniczenie jest jedynie „zdroworozsądkowe”.

Alternatywą dla fotelika rowerowego jest wyposażenie swojego bicykla w wózek rowerowy ciągniony. Od 21 maja 2011 roku jest prawna możliwość przewożenia dzieci w takim wózku na terenie Polski – wcześniej mieliśmy zakaż przewożenia dzieci (w ogóle osób) w przyczepkach rowerowych popularnych w zachodniej europie.

Mówi o tym artykuł 63. pkt 3. PORD: „zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym że dopuszcza się przewóz: (…) [21 maja 2011 r dodano podpunkt] 4) dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.

Wg prawa o ruchu drogowym wózek rowerowy to pojazd o szerokości powyżej 0,9 m przeznaczony do przewozu osób lub rzeczy poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; wózek rowerowy może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;

Całkowita długość roweru wraz z przyczepką rowerową nie może przekraczać 4m (art. 62. pkt 4a. podpunkt 2)

Dodam jeszcze, że wg mnie używanie takiego wózka rowerowego na polskich drogach przy obecnej kulturze jazdy kierowców samochodów to duże ryzyko dla zdrowia i życia dziecka. – pamiętajmy, że wózek jest szerszy niż rower i nie wszędzie mamy ścieżki rowerowe (praktycznie to jest ich właściwie jak na lekarstwo).

Ja sam jeżdżąc rowerem dwa razy byłem zaczepiony lusterkiem i raz przyczepą samochodową – gdy kierowca w samochodzie nie pomyślał, że ma przyczepę szerszą od swojego auta. Po za tym wiem, że wśród kierowców samochodów którzy nie korzystają z rowerów panuje postawa, że rowerzysta na drodze tylko przeszkadza im w ich „właściwej” jeździe, ale być może się czepiam a wg kodeksu drogowego art. 33. pkt 3. „Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się (…)3) czepiania się pojazdów”.

Więc uważajmy i korzystajmy w miarę możliwości ze ścieżek rowerowych nawet nadrabiając trochę drogi lub szukajmy alternatywnych, mniej uczęszczanych przez samochody, dróg dojazdu, szczególnie jeśli wozimy ze sobą dziecko.

Foteliki rowerowe oraz przyczepy rowerowe do przewożenia dzieci dużo taniej kupisz w sklepach internetowych – masz tam także dużo większy wybór więc warto zajrzeć w oferty internetowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *