Telewizor LG 42le5500Dziś test telewizora LG LCD LED (tzn. z podświetlaniem ledowym matrycy LCD) 42LE5500 koreańskiej marki GoldStar upps …  przepraszam LG (Life’s Good) .

Telewizor LCD LED 42 cale (choć występuje także w wersji 37” czyli 37le5500 oraz z tego co mi wiadomo to 47” czyli 47le5500) z podświetlaniem matrycy diodami  LED (Light Emitting Diode) – niestety jedynie krawędziowo – niektórzy powiedzą EDGE LED – co oznacza że podświetlanie ekranu realizowane jest przez LED umieszczone jedynie na krawędziach matrycy. Dzięki takiej technologii udało się uzyskać bardzo wąską obudowę (diody led umieszczone są poza matrycą – gdy ta już się kończy a jeszcze jest obudowa). Światło emitowane przez nie „rozprowadzane jest” przez coś na kształt rurek (światłowodów) na całą powierzchnię matrycy.

Telewizory LCD z całą matrycą podświetlaną diodami są o wiele (no może przesada ale są na pewno trochę) grubsze.  Różnice w tych typach podświetlania widoczne są np. w ciemnym pomieszczeniu – rurki nie potrafią tak dobrze równomiernie i precyzyjnie  rozprowadzić światła więc jeśli na ciemnym ekranie jest np. biały napis to będziemy widzieć wokół niego jakby poświatę. Przy całej matrycy podświetlanej diodami oraz lokalnym, dynamicznym ich wygaszaniu nie ma tego efektu gdyż podświetlany jest jedynie fragment gdzie jest biały napis – reszta powinna być wygaszona. Oczywiście telewizory LED EDGE takie jak  opisywany tutaj LG 42LE5500 z krawędziowym jedynie podświetlaniem także mają funkcję wygaszania lokalnego ale wyobraźcie sobie Państwo jak to może wyglądać i na ile może być skuteczne (wygaszany jest jakiś fragment diod na np rogach telewizora).

Telewizor LED 42LE5500 i podejrzewam że także 37le5500 oraz 47le5500 a także telewizory z serii le5300 i le4500 bardzo dobrze radzi sobie z wyświetlaniem sygnału SD czyli z popularnej kablówki lub zwykłej anteny, formatowanie  obrazu jest na wysokim poziomie.  Do tego dostępny w nich dekoder MPEG 4 umożliwi odbiór już udostępnionej także w Polsce  telewizji cyfrowej.

Na uwagę zasługuje fakt użycia matrycy odświeżającej obraz z prędkością 100Hz – nie zrozumcie Państwo mnie źle – obraz nie będzie miał więcej faktycznych klatek – dociera do nas z prędkością maks 50 klatek na sekundę (50Hz) to system telewizora wstawia (przeplata) dodatkowe klatki między te oryginalne i powstaje obraz 100 Hz albo i jeszcze więcej. Napisałam, że ten fakt zasługuje na uwagę ze względu na to, iż system faktycznie działa – lepiej ogląda się telewizor 100 Hz szczególnie z malej odległości od dużego telewizora przy dynamicznych scenach – np. piłka nożna (im mniejszy telewizor – tym mniejsze ma znaczenie różnica 50 czy 100 Hz – chodzi o drogę jaką pokonuje obiekt na ekranie)


Jedyne czego można się przyczepić to czerń w tym telewizorze – zależnie od kąta patrzenia potrafi być szara po prostu. Telewizor eksponowany na wysokości wzroku nie zdradzi Ci szarości swojej czerni ale już spojrzenie na niego z góry lub z dołu ujawni ten smutny kolor. Podejrzewam, że ma to związek z oświetleniem zewnętrznym oraz matrycą matową zastosowaną  w telewizorze LG LED 42LE5500.

Porównując ten odbiornik do odbiornika z matrycą błyszczącą np. Samsung z serii c6000 zauważymy opisywaną wyżej różnicę z tego względu, że światło jest rozpraszane we wszystkie kierunki przez matową matrycę – co w ciemnych scenach daje szary kolor, natomiast w matrycy z szybą światło jest odbijane w jednym określonym kierunku i tego efektu najzwyczajniej nie widać ze wszystkich pozycji oglądającego. Jednak, drogi czytelniku, matryca z szybą także ma swoje wady – w jasnym pokoju (w dzień) może odbijać światło z okna prosto na Ciebie – wtedy oglądanie jest mało komfortowe i lepiej sprawuje się, w takim przypadku, matryca matowa.

zdjęcie panelu tylnego (tylko wejścia antenowe są ustawione pionowo – pozostałe poziomo – ma to znaczenie jeśli ktoś wiesza telewizor na ścianie i nie przejmując się zapisami instrukcji chce aby on maksymalnie przylegał do niej):

 

Także bardzo udany pilot do tego telewizora:

 

Kupując telewizor warto spojrzeć na oferty w internecie gdyż ceny są tam zdecydowanie niższe niż w jakimkolwiek sklepie stacjonarnym. Często też sklepy internetowe oferują odbiór sprzętu osobiście jeśli nie ufacie Państwo kurierowi lub chcielibyście jednak „pomacać sprzęta”.

 

Z ciekawostek – firma LG jest producentem pierwszej na świecie lodówki sterowanej przez internet ;-. Dawniej LG znana była w Polsce (i nie tylko) jako GoldStar (ta starsza marka lepiej mi się kojarzy z dobrą jakością). Wbrew temu co na początku napisałam LG jest oryginalnie skrótem nie od Life’s Good ale od Lucky Goldstar (czyli szczęśliwa złota gwiazda) – chyba chcieli się oderwać zupełnie od starej nazwy GoldStar wprowadzając później nową sekwencję Life’s Good.

Jeśli już jesteś zdecydowany na zakup telewizora LG 42le5500 to wprowadze Ci trochę zamieszania i zaproponuję abyś poszukał telewizora Samsung LE46c750 – nie jest to może LED ale wypada bardzo konkurencyjnie do opisywanego LG – większy ekran oraz obsługa 3D w cenie zbliżonej do tego LG.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone