42LW570s Telewizor LG Cinema 3D serii LW570s TEST.

Firma LG w roku 2011 wypuściła na rynek polski telewizory z systemem Cinema 3D – są to modele serii LW570s, LW4500 oraz LW5500. Nie różnią się one zasadniczo zastosowanymi rozwiązaniami – najsłabszym jest LW4500 który nie posiada aplikacji internetowych, LW5500 już takowe posiada, natomiast tytułowy model LW570s jest dodatkowo wyposażony w tuner DVBs czyli tuner satelitarny – jest to jak na razie (czerwiec 2011r.) najwyższy model serii telewizorów Cinema 3D wprowadzonych oficjalnie na polski rynek przez LG.

W anglii można nabyć np. telewizor Cinema 3D serii LW650T – który posada parametry podobne jak u nas sprzedawany model LG LW5500 ale wyposażony w lepszą  matrycę – 200Hz. U nas telewizory 200Hz LG Cinema 3D oficjalnie jeszcze nie są sprzedawane.  W innych krajach LG stosuje inne oznaczenia i np. odpowiednikiem naszego LW5500 jest tam LW550T.

Telewizor LW570s ma podobne parametry do telwizora LG LW5500 więc tytułem wstępu do jego opisu przeczytaj wpis o telewizorze LW5500 –> LINK.

Tutaj przedstawię różnicę polegającą na zastosowaniu tunera satelitarnego w tym telewizorze. Czy przyda Ci się takie rozwiązanie – a właściewie to czy warto dopłacić do ceny modelu LW5500 aby mieć w modelu LG LW570s dodatkowo tuner satelitarny(w niektórych sklepach cena jest taka sama)? Zależy to od tego czy jesteś użytkownikiem, lub zamierzasz być, okrągłej anteny satelitarnej wiszącej za twoim oknem. Jeśli nie – masz np. telewizję kablową albo tylko naziemną (normalna antena) to nie warto dopłcać. Jeśli natomiast masz albo chcesz mieć telewizję satelitarną – niekoniecznie abonamentowaną – tzn. na satelicie są tysiące kanałów niekodowanych tzw. FTA (Free To Air) – to telewizor LG LW 570s jest dobrym rozwiązaniem.

Jeśli jesteś zainteresowany tematyką sat to warto zajrzeć na stronę np. kingofsat.net która udostępnia spis wszystkich satelit i kanałów satelitarnych z możliwością podziału na abonamentowe i FTA (wg tej strony mamy 43 rekordy FTA – kanały radiowe i telewizyjne – w języku polskim na najpopularniejszej u nas satelicie tj. Hotbird 13E – kanałów kodowanych jest dużo więcej).  Jeśli wykupisz abonament u jakiegokolwiek operatora cyfrowego w Polsce to do tego telewizora – aby włożyć kartę kodową (dekodującą kanały kodowane) musisz dodatkowo zastosować moduł dostosowany do odpowiedniego operatora. Taki moduł dostępny jest u operatorów cyfrowych.

Dodatkowo możesz ustawić jedną antenę na kilka satelitów stosując np. monoblock albo obrotnicę lub też “zeza” – telewizor LW570s poradzi sobie z tymi wynalazkami bardzo dobrze.

Jedyny problem z przejściem z wykorzystywanego tunera sat stanowiącego osobną “skrzynkę” – np. TAKĄ – są osoby wykorzystujące dodatkowe funkcjonalności takich dekoderów – tj. np. możliwość nagrywania programów przy wyłączonym telewizorze.

Nabywając telewizor LG 42LW570s pozbywasz się z pokoju (a przynajmniej masz taką możliwość) dodatkowych sprzętów, możesz przełączać kanały satelitarne pilotem od tv (rewelacja – w końcu bez żonglowania pilotami ani stosowania pilotów uniwersalnych).

Zasada działania telewizora LW570s a właściwie metoda wyświetlania obrazu 3D, tak jak w telewizorze LW5500 oraz LW4500 a także lw650 itd., opiera się na zastosowaniu filtra na ekran – jakby folii z poziomymi paskami które załamują światło tak, że po nałożeniu okularów lewe i prawe oko odbiera obrazy poszczególnych polaryzacji tzn paski spolaryzowane są naprzemiennie raz dla lewego, raz dla prawego oka. Technologia ta ma tę wadę, że po nałożeniu okularów 3D pasywnych mamy obraz Full HD w pionowej rozdzielczości mniejszej o połowę tzn zamiast 1920×1080 jest 1920×540 – dla jednego oka, paski w telewizorze 42LW5500 i zapewne innych polaryzacyjnych są widoczne po dojściu do ekranu w okularach. W poradnikach dla sprzedawców ich autor pisze, że jeśli konsument (nazwany tam konkurencją) stwierdzi iż obraz 3D nie jest w pełnej rozdzielczości HD to sprzedawca powinien “kategorycznie zaprzeczyć” i napomnieć konkurencję o tym, iż Consumer Electronics Association w USA i VDE w Niemczech zapewniają rozdzielczość full HD w 3D specjalnym certyfikatem wydanym dla telewizorów LW – tu jest pewna pułapka myślowa – full HD jest ale jeśli patrzymy bez okularów lub zsumujemy obrazy przyjmowane przez oboje oczu, jeśli np. zamkniemy jedno oko to będziemy widzieć połowe pionowej rozdzielczości, gdyż do każdego oka trafia “po połówce”.
Niestety potwierdzony certyfikatami obraz full HD 3D jest nie możliwy fizycznie do osiągnięcia – pomyślcie Państwo – jeśli ekran telewizora podzielony jest na poziome pasy, które w obrazie 3D trafiają naprzemiennie do lewego i prawego oka to sumując ten obraz jest go 1080 linii ale co druga linia jest jakby powtórzeniem obrazu z pierwszej – tylko lekko przesuniętym w celu osiągnięcia efektu – więc efektywnie obraz będzie składał się z 540 linii niepowtarzalnych.
Dodatkowo LG z technologią Cinema 3D oraz Philipsy lepiej będą odtwarzać obrazy składające się z klatek góra i dół niż popularne SBS (side by side) – ze względu na to, że obraz dzielony jest pionowo w telewizorze do nadawanie w dwóch pionowych blokach zmniejsza jedynie rozdzielczość do 1920×540 – natomiast film side by side ma już na wejściu pomniejszoną rozdzielczość do 960×1080 (każdy z obrazów) a telewizor LG dodatkowo pomniejszą ją dzieląc obraz w pionie na 2 części, uzyskujemy więc de facto niepowtarzalnych punktów 960×540. Zauważcie Państwo także fakt, prezentowania przez LG materiałów promocyjnych 3D w wersji “góra – dół” (dlatego, że lepiej to wygląda), natomiast dla technologii migawkowej materiały promocyjne są SBS.

Niestety i w tym modelu dopada graczy tragiczny input lag na poziomie ok 90ms – opisany przy okazji modelu 42lw5500! Są jednak metody na obniżenie inputlag czyli opóźnienia wejścia – opisane także na stronie “tester.vot.pl”, niektórzy urzytkownicy twierdzą, że zeszli do 20 milisekund – jednak dotyczy to jedynie gier w trybie 2D – w trybie 3D opóźnienie jest tak duże, że nie pozwala normalnie grać.

Jeśli ktoś nie potrzebuje efektów 3D na swoim telewizorze to identyczny, lecz bez funkcjonalności 3D, telewizor to model LV570s – zauważyć można, że literka “W” w oznaczeniach modeli LG oznacza trójwymiar (3 D – 3 Dimension), natomiast modele bez trójwymiarowego wyświetlania obrazu mają literę “V” w nazwie.

Na uwagę zasługuje zastosowanie technologii DLNA, która umożliwia uruchamianie na telewizorze zawartości multimedialnej komputera lub serwera multimedialnego – telewizory LG odtwarzają chyba największą ilość formatów, natomiast program polecany przez LG do stworzenia serwera DLNA na komputerze tj. Nero MediaHome Essentials jest ograniczony funkcjonalnie – nie daje się przewijać filmów, uruchamiać i sterować z poziomu komputera. Lepszym serwerem DLNA na komputer jest np. PS3 media server (darmowy) lub nawet serwer Samsunga – który chyba jako jedyny potrafi sterować z komputera odtwarzaniem oraz poziomem głośności telewizora. Dziwię się że LG nie stworzył własnego programu – serwera. Alternatywą do programów serwerów i zastosowania DLNA do odtwarzania zawartości multimedialnych komputera jest program Plex Media Server – który komunikuje się z telewizorami LG za pomocą opcji “łącze do plików” w menu HOME.

W telewizorze możliwe są modyfikacje za pomocą menu serwisowego, do którego dostęp możemy uzyskać za pomocą pilota uniwersalnego harmony lub też konstruując własny konwerter i nadajnik sygnałów IR – sygnały cyfrowe w postaci plików wav LG udostępnia na swoich stronach. Menu serwisowe umożliwia m.in. odblokowanie funkcji PVR (nie obejmuje ona niestety innych wejść jak programy DTV – także nie nagrasz programu np. z satelity.

Na koniec dodam, że telewizor różni się także nieco stylistyką – nie każdemu odpowiadającą – np. jest zastosowany na dole obudowy pas innego koloru niż jej reszta. W sieci znajdziesz te telewizory taniej o ok 1000 zł niż stacjonarnie więc sprawdzaj i nie dawaj się naciągać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *