Jaką ziemię wybrać do kwiatów i warzyw

W sklepach ogrodniczych znajdziemy podłoża o różnym przeznaczeniu. Wybór nie jest prosty, gdyż podłoże musi być odpowiednio zbilansowane pod względem zawartości mikroelementów i posiadać odpowiednie właściwości fizyczne dla rośliny, którą chcemy siać lub sadzić.

Podczas zakupu podłoża należy odpowiedzieć sobie na 2 pytania:

  1. Co sadzimy lub siejemy?

Czy uprawiamy kwiaty ozdobne, iglaki, zioła, a może warzywa? Bez problemu znajdziemy gotowe podłoża  pod wymienione rośliny. W przypadku uprawy warzyw można nabyć ziemię uniwersalną do warzyw lub ziemię specjalistyczną przeznaczoną pod konkretny gatunek np. ziemia do warzyw kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł), ziemia do warzyw psiankowatych (pomidory, papryka). Tak samo w przypadku roślin ozdobnych – można kupić ziemię uniwersalną lub ziemię dedykowaną dla róż, orchidei, kaktusów, paproci itp. Ziemia specjalistyczna dostosowana jest do indywidualnych wymagań danej rośliny.

  • Jaka jest faza wzrostu rośliny?

Wybór ziemi możemy zawęzić do przeznaczonej do siewu, do sadzonek lub dla roślin w późniejszych fazach wzrostu. Ziemie takie są często wzbogacone o substancje niezbędne dla właściwego rozwoju roślin.

Podłoża, które można jeszcze znaleźć w sklepach ogrodniczych:

Kompost –to nawóz organiczny –  dobrze rozłożona materia organiczna przygotowana z odpadów z ogrodu lub mieszanka używana do roślin doniczkowych i wysiewów. Kompost stosuje się jako składnik podłoża dla upraw w ogrodnictwie, sadownictwie, rolnictwie, w parkach i w nasadzeniach doniczkowych w pomieszczeniach.

Humus – to organiczne szczątki, głównie roślinne, nagromadzone w glebie. Poprawia strukturę i chłonność gleby. Humus sam w sobie nie stanowi „pożywienia” dla roślin ale za sprawą mikroorganizmów glebowych, w wyniku rozkładu substancji humusowych wytwarzane są związki minerale, którymi odżywiają się rośliny. Podstawą utrzymania żyznej warstwy humusowej w glebie jest stosowanie nawozów organicznych, głównie kompostu.

Podłoże beztorfowe – mieszanka odpowiednia dla roślin doniczkowych, w której torf zastąpiono innym rodzajem dobrze rozłożonej materii organicznej np. włókna drzewne, chipsy kokosowe ale także kompost. Podłoża beztorfowe stosowane są np. w uprawie storczyków, różaneczników.

Wermikulit – materiał mineralny, który poprawia przepuszczalność gleby, napowietrza i zatrzymuje wilgoć w podłożu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *