Rabarbar – jak uprawiać, sadzić, rozmnażać?

Rabarbar to jedna z pierwszych nowalijek w naszym ogrodzie. Już pod koniec kwietnia możemy robić z niego kompoty, dżemy, dodawać do ciasta a nawet jeść na surowo.

Rabarbar to roślina wieloletnia, bylina dorastająca do 1,5 m wysokości. Łodygi zwane karpą posiadają dużo witaminy C oraz soli mineralnych. Swój smak rabarbar zawdzięcza kwasom organicznym: jabłkowy, cytrynowy, octowy i szczawiowy.

 

Jaką odmianę rabarbaru wybrać?

Wczesny Hosera – odmiana najbardziej popularna, plenna o średniej wielkości, ogonki liściowe mają łagodny w smaku, różowy miąższ.

Karpow Lipskiego – odmiana wczesna, plenna, odporna na choroby, miąższ zielonkawy, kwaskowy.

Malinowy – odmiana późna, średniej wielkości, miąższ czerwony, soczysty, bardzo smaczny.

Przodownik Europy – odmiana wczesna, plenna o długich ogonkach liściowych, miąższ ciemno czerwony, bardzo smaczny.

 

Rabarbar – wymagania

  • małe wymagania temperaturowe, jest odporny na mróz
  • może być uprawiany także w zacienionych miejscach, ale wówczas później wydaje plon i jest on mniejszy
  • duże wymagania wodne, braki wody sprawiają, że rabarbar jest mniej smaczny
  • gleba żyzna, próchnicza, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 5,8 – 7,0)
  • nawożenie nawozem organicznym (obornik, kompost, gnojowica)
  • konieczne odchwaszczanie
  • należy usuwać pojawiające się pędy kwiatostanowe. Zużycie składników pokarmowych na wytworzenie kwiatostanów pogarsza jakość ogonków liściowych.

 

Rozmnażanie – jak rozmnażać i kiedy?

Rabarbaru nie rozmnaża się z nasion, gdyż z nasion otrzymuje się zbyt zróżnicowane potomstwo. Roślinę rozmnaża się wegetatywnie, poprzez podział karp. Sadzonki uzyskujemy z roślin 4 – 5 letnich. W marcu wykopujemy zdrowe, duże karpy i dzielimy je tak, by uzyskać sadzonki z przynajmniej jednym pąkiem liściowym i korzeniami. Sadzonki sadzi się po 2 dniach, gdy miejsca uszkodzeń po podziale karpy zaschną.

 

Sadzenie – jak sadzić, kiedy sadzić?

Rabarbar można sadzić wiosną lub jesienią (koniec września). Młode rośliny sadzimy dość głęboko by pąki wierzchołkowe znajdowały się ok. 1 cm pod ziemią. Sadzimy w rozstawie ok. 1,5 x 1,5 m.

 

Choroby i szkodniki rabarbaru

Rabarbarowi zagrażają choroby grzybowe: zgnilizna karp, zgnilizna ogonków liściowych, mączniak rzekomy, rdza rabarbaru i plamistość liści rabarbaru. Spotykane szkodniki to kałdunica zielonka i kałdunica rdestówka. Wszelkie zabiegi chemiczne przeprowadza się po zakończeniu zbiorów.

 

Zbiór – kiedy zbierać, gdzie przechowywać, jak długo przechowywać?

Pierwszy zbiór rabarbaru przeprowadza się w 3 roku po posadzeniu od maja do końca czerwca. Latem i jesienią nie dokonuje się zbioru ze względu na nadmierne osłabienie karp. Jednorazowo wyłamuje się do kilku liści z karpy. Najlepsze zbiory uzyskuje się w 4 – 6 roku uprawy. Zebrane ogonki liściowe, po odcięciu blaszki liścia przechowywać można do 2 tygodni w temperaturze ok. 1 st C i wilgotności powietrza powyżej 90 %.

 

Bielenie rabarbaru

Wiosną, przed zbiorem rabarbaru, rośliny można przykryć kartonem lub wiadrem. Zakryte części rośliny bieleją i stają się delikatniejsze w smaku . Proces ten nazywa się bieleniem. Pamiętać należy by latem roślinę odsłonić by mogła się dalej rozwijać.

 

Pędzenie rabarbaru

Jesienią wykopujemy karpy, dołujemy w ziemi i pozostawiamy do lekkiego przemarznięcia w temperaturze ok. -1 – O st C. Pędzenie rozpoczynamy w listopadzie w pomieszczeniu o temperaturze ok. 14 st C. Pierwszy zbiór wykonujemy po 5 tygodniach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *