Najlepsze zimowe odmiany jabłoni.

Jakie odmiany jabłek zimowych nadają się na przechowanie? Kiedy zbierać i jak długo poleżą? O tym poniżej.

 

Najlepsze zimowe odmiany jabłoni to:

  • Złota Reneta
  • Szara Reneta
  • Golden Delicious Reinders
  • Mutsu
  • Topaz

 

Złota Reneta (Królowa Renat)

Należy do starych odmian jabłoni. Owoce średniej wielkości, kuliste, złotożółte z czerwonym rumieńcem. Miąższ jabłek dość twardy, soczysty o posmaku kwaskowatym. Zbiór owoców pod koniec września. Przechowywane w odpowiednich warunkach poleżą w dobrym stanie do stycznia.

Szara Reneta

Owoce dość duże, lekko spłaszczone, zielonożółte z lekkim pomarańczowoczerwonym rumieńcem. Miąższ zwięzły, kwaskowaty, mało soczysty. Owoce zbierane pod koniec września poleżą nawet do lutego. Szara Reneta to stara odmiana jabłoni, jest dość wytrzymała na mróz i odporna na choroby.

Golden Delicious Reinders

Owoce średniej wielkości o stożkowatym kształcie, koloru żółtego. Miąższ średnio soczysty, chrupki i bardzo dobry. Odmiana typowo deserowa. Jabłka dojrzewają na początku października i mogą poleżeć do końca lutego. Drzewa są dość odporne na mróz.

Mutsu

Odmiana pochodząca z Japonii. Owoce duże o kulistym kształcie koloru zółtozielonego. Miąższ słodkawy,średnio soczysty. Jabłka zebrane w połowie października poleżą do końca stycznia. Odmiana ta jest dość wytrzymała na mróz i mało podatna na choroby.

Topaz

Owoce średniej wielkości, skórka czerwonożółta. Miąższ bardzo soczysty, zwięzły, słodkawy. Owoce zebrane w połowie października dotrwają nawet do kwietnia. To jedne z najdłużej zimujących jabłek. Jabłonie dają mało obfite ale regularne plony. Odmiana odporna na parcha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *