Ogród po powodzi. Działka po zalaniu. Uprawa ziemi popowodziowej.

Powódź w ogrodzie czy na działce pozostawia po sobie tylko zniszczenia. Uprawiane rośliny nadają się tylko do usunięcia i zniszczenia. Woda, która zalała działkę niosła ze sobą zanieczyszczenia zebrane po drodze z szamb, śmietników, cmentarzy, zakładów pracy. Woda taka jest skażona środkami chemicznymi i metalami ciężkimi.

Sprzątanie po powodzi – przy oczyszczaniu ogrodu po zalaniu trzeba zebrać wszystkie naniesione śmieci, rośliny i warstwę mułu. Większość drzew nadaje się do wykarczowania – długotrwałe przebywanie korzeni pod wodą i brak tlenu powoduje obumieranie drzewa.

Przed rozpoczęciem siewu czy sadzenia należy zbadać stan chemiczny ziemi. Po badaniu ziemię trzeba głęboko przekopać i w razie konieczności (co wykaże badanie gleby) zastosować wapnowanie lub nawożenie. Wapnowanie poprawia strukturę gleby, odkwasza ją i ogranicza kumulowanie się metali ciężkich w roślinach. Nawożenie poprawia skład gleby, bardzo polecane na tereny zalewowe są nawozy zielone.

Nie można spożywać ani sprzedawać warzyw ani owoców , które wyrosną jeszcze w roku zalania wodą ogrodu. Trzeba poczekać do następnego roku.

Jedynym sposobem na własne warzywa jest sianie ich w specjalnych pojemnikach. Robimy na działce dużą skrzynie o głębokości ok 100 cm i wsypujemy do niej ziemię uprawną kupioną np. w sklepie ogrodniczym (nie można stosować ziemi z zalanych terenów). W takich skrzyniach można siać warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *