Kiedy siać trawę? Jak siać trawę?

Kiedy siać trawę? Jak siać trawę? Jak założyć trawnik? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule.

Kiedy siać trawę? Najlepsza pora na wysiew to wiosna (kwiecień, maj) lub jesień (wrzesień, październik). Latem jest zbyt ciepło i sucho i wiele nasion nam nie wykiełkuje. Planując zakładanie trawnika, śledźmy prognozę pogody. Duże deszcze mogą spowodować wypłukiwanie nasion i powstawanie kałuż, w efekcie będziemy mieli trawnik z gołymi placami. Zakładanie trawnika wczesną wiosną lub późną jesienią wiąże się także z ryzykiem wystąpienia przymrozków – delikatna, młoda trawa może ulec uszkodzeniu.

Jak założyć trawnik? Jak siać? Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie ziemi – trzeba ją przekopać i usunąć chwasty. Jeśli w miejscu, gdzie ma powstać trawnik jest dużo chwastów, można użyć chemicznego środka chwastobójczego. Ziemia musi być “zruszona” i zagrabiona (wyrównana), nachylenie terenu powinno wynosić przynajmniej 3 %, zapobiegnie to zbieraniu się wody na trawniku. Nie może być dużych brył ziemi ani kamieni gdyż trawa w tych miejscach nie wzejdzie.  Ziemię dość mocno podlewamy, czekamy aż woda się wchłonie i dopiero siejemy. Nasiona rozrzucamy dość gęsto, czasami konieczne jest późniejsze dosiewanie. Po siewie warto ziemię lekko ubić np. stopami (przy większych powierzchniach polecam specjalne walce). Podlać można ale tylko delikatną mgiełką wody, silne podlewanie wypłucze nasiona.

Jaka ziemia pod trawnik? Ziemia przede wszystkim powinna być oczyszczona z kamieni, gruzu i chwastów. Ziemię zbyt zwięzłą, gliniastą trzeba rozluźnić dosypując piasku. Ziemię luźną – wzbogacić próchnicą czyli dosypać ziemi kompostowej.

Jaką trawę wybrać? Jakie nasiona kupić? Najlepiej wybrać mieszankę traw. Dzięki temu uzyskamy gęsty trawnik. Zwróć uwagę na to, co znajduje się w mieszance. Może ci się nie spodobać, że w jednej są nasiona stokrotek czy w innej nasiona koniczyny (mocno się rozrasta i może opanować cały trawnik). By uniknąć niespodzianek można wybrać mieszankę traw jednoliściennych.

Trawa z rolki. Trawa z rolki to rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć piękny trawnik w jeden dzień. W tym przypadku najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie. Zbyt mała ilość wody spowoduje, że trawa się “nie przyjmie” i wyschnie.

Pielęgnacja trawnika po wysiewie. Ziemię podlewaj regularnie i małym strumieniem, by nie wypłukać nasion, Nasiona kiełkują ok. 2 tygodni. Gdy młoda trawa osiągnie wysokość 8 cm należy ją skosić do połowy.

2 komentarze

  1. Damian pisze:

    Trawa wymaga pielęgnacji, podlewania. Krety to zmora. Czy ktoś wie jak je wytępić albo je wypłoszyć z działki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *