Pielęgnacja trawnika. Jak dbać o trawnik?

Zastanawiasz się jak zadbać o swój trawnik, jak pielęgnować trawę – przeczytaj poniższy tekst traktujący o problemie z którym się właśnie zmagasz. Zakładając trawnik, niektórzy z nas nie przewidują, że aby był on piękny, trzeba o niego dbać poddając go regularnym zabiegom. Trawa oczywiście rośnie sama ale niedopilnowana może doprowadzić do niepożądanych przez nas efektów w przydomowym ogrodzie. Co musisz robić w czasie roku w porządku chronologicznym aby trawnik był ładny?

Na początek –  w okresie wiosennym, gdy trawy budzą się do życia a śnieg już stopniał musisz usunąć wszelkie śmieci z trawnika – te organiczne jak i nieorganiczne. Świetnie do tego celu nadają się grabie z elastycznymi zębami. W tym okresie można też fizycznie ukształtować brzegi trawnika za pomocą ostrego narzędzia – tak aby były równe.

Jeśli twój trawnik po zimie jest nierówny to należy go wyrównać specjalnym walcem do wałowania trawników – jest to urządzenie dla maniaków trawnikowych – nie jest aż tak niezbędne dla każdego. Gdy trawa już zaczyna rosnąć a wraz z nią inne, często nieporządane rośliny – np. zauważyłeś mech, mlecze lub inne chwasty – zastosuj odpowiednie kroki, na mech pomaga specjalny nawóz do trawników niwelujący mchy (nawóz zawiera w skłądzie po prostu wapno – które można same jako takie zastosować jako środek na mech) natomiast przed innymi chwastami uchronisz się stosując metody opisane TUTAJ.

Trawnik w środku wiosny intensywnie wzrasta i jeśli chcemy mu pomóc to stosujemy odpowiednie nawozy do pielęgnacji trawników – przed nawożeniem dobrze byłoby przeprowadzić aerację tzn. “dziurkowanie”, napowietrzanie trawnika – ten zabieg jest szczególnie wymagany, gdy zauważyliśmy na trawniku powstawanie kałuż. Aerację wykonać możemy przy pomocy wideł, specjalnego wałka do aeracji lub specjalnych butów z kolcami. Substytutem aeracji jest wertykulacja polegająca na przecinaniu wierzchniej warstwy trawnika nożami talerzowymi –  ta metoda ma tę zaletę, że talerze rozcinają zwarte struktury mchu pozwalając na jego łatwiejsze usunięcie. Nawozy do trawników występują w formie stałej – np granulek lub proszku albo w formie płynnej – szybciej działającej, jednak nie tak ekonomicznej. Po nawiezieniu trawnika nawozem stałym należy go podlać aby uniknąć przepalenia trawy.

W połowie wiosny rozpoczynamy także koszenie – stosujemy do tej czynności odpowiednie do naszych możliwości i rodzaj naszego trawnika narzędzia opisane TUTAJ. Kosimy trawę regularnie nie dopuszczając do jej przerośnięcia (nieestetyczny wygląd). Częstotliwość koszenia trawy zależna jest od jej rodzaju – różne trawy mają różną szybkość wzrostu. Jeśli pytasz jak często kosić trawę to odpowiedzią jest – tak często jak Ci odpowiada – dopóki wytrzymujesz jej wysokość – tzn twoje dzieci albo zwierzaki nie gubią się w niej.

W sezonie “traworośnym” możemy wykonać także piaskowanie, jeden z zabiegów pielęgnacyjnych trawnika, polegający na przesypaniu trawnika piaskiem – żwirkiem rozluźniającym wierzchnią warstwę gleby i pomagającym trawie się rozrosnąć.

W całym okresie wzrostu trawy należy ją podlewać – jeśli warunki pogodowe są niesprzyjające tzn susza. Do podlewania możemy zastosować automatyczne zraszanie – zraszacze ogrodowe – dostępne również w humorystycznych wersjach tj. np. crazy daisy (szalona stokrotka) – kwiatek przeginający się na wszystkie strony zraszający trawnik (dostępny w cenie ok 20 zł). Innym całorocznym zabiegiem jest usuwanie kretowisk. Kretowiska na pielęgnowanymtrawniku w każdym okresie należy usuwać wynosząc nadmiar ziemi i jak najszybciej pozbywając się kreta – o sposobach na pozbycie się kreta przeczytasz TUTAJ.

Niezbędne nawozy, maszyny, narzędzia i inne wyposażenie do utrzymania i pielęgnacji trawników znajdziesz w ofertach internetowych o wiele taniej niż w sklepach stacjonarnych.

3 komentarze

 1. Józek pisze:

  Trawnik wymaga dużo pielęgnacji – podlewanie, koszenie, grabienie, dosiewanie trawy itp. Niektórzy myślą że trawa nie wymaga pielęgnacji. Ja wolę krzewy i kwiaty a pod nimi kora lub kamienie

  1. TESTER pisze:

   Zgadzam się. Trawnik wymaga pracy i czasu

 2. Maciej pisze:

  Trawnik żeby był ładny to trzeba go często kosić i podlewać. Do tego nawóz do trawnika z marketu i trawa rośnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *