Jak naprawić zniszczony trawnik po zimie – regeneracja trawnika.

Trawnik po zimie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Nie służył mu ciężki śnieg, ulewy i mróz. Efektem zimy mogą być są łyse place, żółta trawa, mech. Ale nie wszystko stracone – możesz zregenerować swój trawnik nawet w ciągu tygodnia.

 

Oto plan naprawy trawnika w tydzień:

1 dzień: naprawę trawnika rozpoczynamy już wczesną wiosną. W marcu, gdy tylko się ociepli a trawnik będzie suchy skoś trawę, najpierw w jednym a potem w drugim kierunku. Skoszoną trawę usuń by nie przydusiła młodej trawy.

2 dzień: Za pomocą wideł ogrodowych wykonaj aerację (napowietrzanie). Nakłuwaj glebę widłami na głębokość ok 10 cm w odstępach 20 cm.

3 dzień: usuń chwasty wykopując je tak by usunąć je z korzeniami ale jednocześnie tak, by przy tym nie zniszczyć trawnika. Szczególnie uciążliwe do usunięcia są mniszek lekarski i babka. Gdy chwastów jest dużo i na dużej powierzchni, zastosuj środek chwastobójczy  na rośliny dwuliścienne. Wygrab mech. Również tu można zastosować chemiczny środek zwalczający mech. Osobiście nie stosuję środków chemicznych gdyż w ogrodzie codziennie bawią się dzieci i unikam stosowania chemii.

4 dzień: dokarm trawnik nawozem – naturalnym, rozdrobnionym nawozem kurzym lub innym przeznaczonym do trawników. Jeśli nie pada deszcz, podlej trawnik by nawóz wsiąkł w ziemię. Nie podlewaj trawnika zbyt mocno, wiosną jest wystarczająco dużo opadów deszczu a zbyt duża ilość wody może zaszkodzić.

5 dzień: w pustych miejscach bez trawy zrusz ziemię haczką lub szufelką i rozsyp nasiona trawy. Nasiona delikatnie przysyp ziemią i ubij. Napraw fragmenty trawnika, które zostały uszkodzone np. podczas zabaw dzieci na trawniku. Uzupełnij ubytki ziemi, zagrab i wysiej nasiona. Usuń nadmiar ziemi z kopców kreta i wsyp do nory specjalne preparaty odstraszające (środki odstraszające zapachem).

6 dzień: skoś trawnik omijając miejsca nowo obsiane.

7 dzień: odpocznij sobie, wykonałeś dobrą robotę. Pamiętaj tylko by raz w tygodniu skosić trawę bo wiosną będzie szybko odrastać. Za miesiąc zastosuj nawóz wolnodziałający do trawnika. Raz na miesiąc napowietrzaj trawnik (aeracja widłami).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *