Pietruszka – uprawa, choroby, kiedy siać.

Pietruszka w uprawie jest warzywem bardzo wymagającym. Tylko prawidłowa uprawa da nam wysokie plony i odpowiednią jakość korzeni. Jak siać pietruszkę, kiedy siać, jak uprawiać? 

Najczęstsze problemy występujące podczas uprawy pietruszki i ich przyczyny:

  1. pietruszka nie wzeszła lub wzeszła bardzo rzadko – przyczyną może być niewłaściwe podłoże, źle przygotowane podłoże, zaskorupiona gleba, susza, niezaprawione nasiona.
  2. korzenie drobne, cienkie, krótkie – gleba uboga, zbyt mało nawozu, stanowisko zacienione
  3. korzenie z rdzawymi plamami – uszkodzenia powodowane przez szkodnika larwę połyśnicy marchwianki
  4. korzenie niekształtne, rozwidlone – zbyt płytko przekopana ziemia, obecność nicieni
  5. biały, mączysty nalot na liściach – choroba grzybowa – mączniak prawdziwy baldaszkowatych
  6. korzenie pękają – duże wahania wilgotności gleby
  7. twarde “strupki” na skórce – parch zwykły

 Kiedy siać pietruszkę?

Na glebach lekkich, które szybko się nagrzewają siew można rozpocząć na początku maja. Na glebach ciężkich – w drugiej połowie maja. Zbyt wczesny siew, w zimną ziemię może opóźnić i zmniejszyć wschody. Po wysianiu nasion grządki okrywany włókniną.

Jak siać pietruszkę?

Przed siewem gleba powinna być głęboko przekopana. Ma to wpływ na wykształcenie długich i kształtnych korzeni. Pietruszka najlepiej rośnie na glebach próchniczych, żyznych, uprawiana na glebach ciężkich i zbitych może tworzyć zdeformowane korzenie. Najkorzystniejsza jest uprawa pietruszki na podwyższonych zagonach lub redlinach.     Dzięki takiej uprawie ziemia szybciej się nagrzewa a woda nie gromadzi się bezpośrednio przy roślinach. Przed siewem ziemia powinna być lekko ubita (przywałowana, przydeptana). Nasiona pietruszki przed siewem powinny zostać zaprawione. Nasiona wysiewamy na głębokość 2-3 cm w odstępach ok. 15 cm od siebie.

Najlepszym przedplonem dla pietruszki są zboża i ogórki, najgorszym – cebula, por, marchew, pietruszka, seler. Nie powinno się uprawiać pietruszki bezpośrednio po oborniku i wapnowaniu.

W okresie kiełkowania nasion należy często (nawet codziennie) zraszać ziemię by nie tworzyła się na niej twarda skorupa. Podczas wzrostu konieczne jest przerywanie roślin rosnących w dużym zagęszczeniu. Dobrą metodą siewu jest korzystanie z nasion umieszczonych na paskach. Nasiona takie są droższe ale unikamy konieczności przerywki. Pietruszka nie znosi przesadzania.

Pietruszka – nawożenie.

Gleba pod uprawę pietruszki powinna być odpowiednio nawożona. Pietruszkę uprawia się w drugim roku po oborniku dając tyle nawozu mineralnego (saletrzak, sól potasowa) by uzupełnić niedobory znajdujące się w gruncie. Należy pamiętać, że nadmierne nawożenie może zaszkodzić – prowadzi do zaburzeń wzrostu.

Jeden komentarz

  1. Aleksandra P pisze:

    Pietruszka korzeniowa jest ciężka w uprawie dlatego zawsze sieję pietruszkę naciową i do zupy mi wystarcza. Kiedyż nasiałam pietruchę zaraz po nawozie (oborniku) i była robaczywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *