Kabel HDMI 1.3 1.4. SilverCrest LIDL.

Jeśli jesteś świeżym posiadaczem sprzętu audio-video to z pewnością zastanawiasz się jaki kabel HDMI kupić. W historii standardu HDMI powstało szereg jego odmian – wyróżnić można standard HDMI 1.0 ; 1.1 ; 1.2 ; 1.2a ; 1.3 (a,b,l,c) oraz ostatnie dzieło Silikon Image – standard HDMI 1.4. Najczęstszym pytaniem jest jakie są różnice między HDMI 1.3 a 1.4 ?

Gdy myślisz o standardzie HDMI to bierz raczej pod uwagę standard gniazda HDMI w sprzętach – rodzaj kabla ma już mniejsze znaczenie, na rynku jest gro kabli, które na opakowaniu mają napisane HDMI 1.4 – 3D itd., jednak nawet kable wcześniej kupowane, przed pojawieniem się jeszcze standardu 1.4 obsługują często ten tryb. Kabel HDMI nie ma w sobie układów scalonych, które mogłyby różnicować ich wersje, jest to proste połączenie pinów jednej wtyczki z drugą, jedyną różnicą może być jakość zastosowanych przewodów, jakość oplotu oraz jakość wtyczek, czasami zdarza się także (i w tych wypadkach zmiana kabla na nowszy pomoże), że producent, z oszczędności, w starszej wersji kabla nie połączył żyłami wszystkich pinów – np. pinu nr 14 który oznaczany jest jako zarezerwowany a który w przyszłych wersjach może być wykorzystywany.

W standardzie HDMI 1.4 w stosunku do HDMI 1.3 wprowadzono obsługę Ethernetu (sieci wewnętrznej) – wykorzystuje się tutaj pin 19, który służy także do obsługi hot plug, dodano obsługę zwrotnego kanału audio (teraz dźwięk może iść w oba kierunki, oba podłączone urządzenia mogą być źródłami – tak jak to miało miejsce w pełnym SCART). Nowy standard HDMI obsługuje także większą rozdzielczość (do 4096×2160) a co za tym idzie tryb 3D w rozdzielczościach FullHD dla obrazu lewego i prawego (w systemie SBS – SideBySside). Oczywiście w standardzie 1.3 obraz 3D także będzie działał, jednak dla rozdzielczości FullHD dla obydwu kanałów jednocześnie tj. każda strona SBS ma po połowie poziomej rozdzielczości. Jeszcze raz przypominam, że standardy HDMI raczej odnośmy do sprzętu a nie do kabli.

Dobrym kablem spełniającym założenia trybu 1.4 jest sprzedawany w dyskoncie LIDL kabel HDMI  SilverCrest Lidl. Poza połączeniem żyłami wszystkich wymaganych obecnie pinów ma dostosowywane do kąta podłączenia wtyczki – obracane w zakresie 90 stopni (nie 360 ani nawet 180 jakby to mogło wynikać z reklamy) oraz nachylane w zakresie 180 stopni, oddzielne ekranowanie żył odpowiedzialnych za przenoszenie audio oraz video, oplot nylonowy, co czyni kabel bardziej wytrzymałym – niestety też i mniej elastycznym, pozłacane końcówki dla uzyskania lepszego efektu przewodzenia w miejscu styku z gniazdem HDMI w komputerze, telewizorze czy też innym sprzęcie AV.

 

Kabel HDMI SilverCrest Lidl w opakowaniu – front

Kabel HDMI SilverCrest Lidl – tył opakowania.

Kabel HDMI SilverCrest Lidl można było zakupić w cenie ok. 26 zł (w pierwszym „wysypie”), później w cenie ok. 28 zł. Wzrost ceny zapewne podyktowany był dużym popytem na to łącze, objawiającym się brakiem tego „deficytowego” towaru już w 1. dniu obowiązywania oferty. Także jeśli masz zamiar kupić ten kabel z oferty Lidla to przygotuj się na szturm sklepu w 1. dniu obowiązywania przyszłej oferty. Porównywalne jakościowo kable innych firm uzyskują na rynku ceny w granicach 80 zł.

Obrotowy kabel HDMI SilverCrest Lidl z nylonowym oplotem i pozłacanymi końcówkami.

Lidl w swojej ofercie posiada również rozgałęźnik HDMI – na 3 urządzenia, przełącza się automatycznie po wykryciu sygnału z urządzenia oraz możliwe jest przełączenie manualne przyciskiem na rozgałęźniku – dioda sygnalizuje aktualnie pracujące wejście. Rozgałęźnik działa poprawnie, jednak na rynku znaleźć można tańsze wersje takiego urządzenia – bez przełączania na źródła, które także spełniają swoje zadanie w sposób właściwy (niektóre mają także pilota do przełączania wejścia).

Profesjonalne kable HDMI kupisz w specjalistycznych sklepach – a jeśli w twojej miejscowości takiego sklepu nie uświadczysz to polecam wybór spośród ofert internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *