Jak wyhodować kiełki? Jakie nasiona na kiełki najlepsze

Wartości odżywcze kiełków są niedoceniane. Kiełki posiadają witaminy: A, B, C, E, H a także potas, wapń, żelazo, siarke, cynk, selen, lit, chrom i wiele innych.  Podczas kiełkowania składniki odżywcze z nasion stają się łatwo przyswajalne przez nasz organizm. Każdy może w swoim domu wyhodować kiełki. Jak wyhodować kiełki? Przeczytaj poniżej.

 

Jakie nasiona na kiełki?

Najczęściej hodowane są kiełki: rzodkiewki (smak ostry, zawierają dużo witaminy C), rzeżuchy (smak lekko ostry), słonecznika (smak orzechowy, zwierają dużo cynku i żelaza), soi (chrupiące, delikatne w smaku), lucerny (bogate w witaminę B12), soczewicy (smak delikatny, dobre na surowo i do przyprawiania potraw), brokuła (ostre w smaku, idealne do kanapek). Należy kupować tylko nasiona przeznaczone na kiełki (musi być to zaznaczone na opakowaniu). Zwykłe nasiona mogą posiadać szkodliwe dla zdrowia substancje (np. zaprawę do nasion).

 

Gdzie kupić nasiona na kiełki?

Nasiona na kiełki kupujemy w sklepach ze zdrową żywnością lub w sklepach zielarskich.

 

Jak wyhodować kiełki?

Kiełki uprawiać można w kiełkownicy – jest to specjalny pojemnik na kiełki składający się z kilku “pięter” . Na każdym poziomie można uprawiać inne nasiona. Kiełkownica kosztuje ok. 30 zł.

Małe ilości kiełków hodować można w słoiku lub na talerzyku. Nasiona płuczemy w letniej, przegotowanej wodzie. Małe nasiona moczymy ok 5 godzin, większe ok. 8 godzin. Nasiona rzeżuchy, rzodkiewki i lnu nie wymagają namaczania. Następnie nasiona znowu przepłukujemy i wsypujemy do słoika lub wysypujemy na talerzyk wyłożony ligniną. Słoik przykrywamy wilgotną gazą. Nasiona 2 razy dziennie należy płukać i stale utrzymywać je wilgotne. Po kilku dniach nasiona wykiełkują i nadają się do spożycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *