Najważniejsze składniki nawozów. Jaki nawóz i kiedy stosować.

Rośliny do prawidłowego wzrostu, pięknego kwitnienia i obfitego owocowania potrzebują składników pokarmowych. Długie i słabe pędy, słabe kwitnienie, niskie plony, wyblakłe liście i pojawiające się choroby mogą świadczyć o braku pewnych składników pokarmowych. Dla każdego gatunku rodzaj i ilość tych składników jest inna dlatego, by rozsądnie nawozić, należy poznać wymagania pokarmowe uprawianej rośliny.

Najważniejsze składniki nawozów

Azot – pobudza szybki wzrost liści i zielonych pędów. Stosowany w nadmiarze ogranicza kwitnienie.

Potas – wzmacnia rośliny, wspomaga kwitnienie, zawiązywanie pąków i owocowanie. Potas powinien być dostarczany roślinom w małych dawkach przez cały okres wegetacji.

Fosfor – wspomaga rozwój korzeni i bulw.

Wapń – stosowany w formie wapna lub kredy odkwasza glebę. Zapobiega zgniliźnie wierzchołków owoców pomidorów i jabłek.

Makroelementy (żelazo, magnez) – umiejętne ich stosowanie wspomaga prawidłowy rozwój roślin. Siarczanem magnezu zasila się pomidory, natomiast siarczanem żelaza różaneczniki.

Mikroelementy – poprawiają jakość i smak owoców. Niektóre gotowe nawozy zawierają pierwiastki śladowe.

Jaki nawóz, do jakich roślin

Nawóz do trawnika

Trawniki potrzebują nawozu wysokoazotowego do pobudzenia wzrostu wiosną i na początku lata oraz niskoazotowego do pobudzenia rozwoju korzeni jesienią. Jeśli na trawniku występuje mech, to warto zastosować nawóz z większą porcją żelaza.

Nawóz do kwiatów

Do nawożenia kwiatów warto, podczas sadzenia zastosować nawóz granulowany a następnie podczas podlewania, dodawać nawóz płynny. Najprościej wybrać gotowy nawóz przeznaczony dla roślin kwitnących. Kwiaty mające duże wymagania pokarmowe takie jak róże, lilie, powojniki, dalie zasila się nawozem wysokopotasowym.

Nawóz dla iglaków

Jeśli iglaki brązowieją od środka, może to być oznaka braku magnezu. Dawkowanie nawozu z magnezem wiosną zapobiegnie ogałacaniu się iglaków i nada im soczysty zielony kolor.

Nawóz do roślin cebulowych i bylin

Rośliny cebulowe i byliny z korzeniami spichrzowymi należy zasilać jesienią nawozem z dużą zawartością fosforu. Silne cebule i korzenie to silna roślina wiosną w okresie wzrostu.

Nawóz do różaneczników

Różaneczniki nie tolerują zasadowej gleby. Wapń sprawia, że żelazo jest niedostępne dla rośliny. Z kolei braki żelaza powodują zażółcenie liści różaneczników. Odpowiednia gleba i nawożenie żelazem poprawi stan i koloryt rośliny.

Nawóz do warzyw

Do uprawy warzyw polecane są nawozy organiczne (kompost lub obornik). Zawierają one wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Gdy nie ma możliwości zakupu nawozów organicznych, to trzeba zastosować nawóz mineralny, najlepiej specjalistyczny dobrany do wymagań uprawianego gatunku. Pomidory warto zasilać nawozem wysokopotasowym dla lepszego owocowania. Pomidory potrzebują także zwiększonej dawki magnezu, jego brak sprawia, że liście żółkną.

Nawożenie stosuj zgodnie z informacją zawartą na opakowaniu nawozu. Nie zwiększaj dawki nawozu bo jego nadmiar bardziej zaszkodzi roślinie, niż pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *