Jak usunąć pleśń i biały nalot w doniczce.

pleśń w doniczce
Jak pozbyć się pleśni z doniczki

Pleśń w doniczce.
Pleśń w doniczce objawia się białym, miękkim kożuszkiem na powierzchni ziemi. Nalot wygląda nieestetycznie a do tego może mieć niemiły zapach.
Jeśli osad jest lekko żółty i twardy, wówczas jest to najprawdopodobniej kamień od osadzającej się wody. Im twardszą wodą podlewamy kwiatki, tym więcej będzie osadu. Rozwiązaniem problemu jest podlewanie roślin wodą filtrowaną lub źródlaną i częste spulchnianie ziemi.

Dlaczego pojawia się pleśń w doniczce?
Pleśń w doniczce z kwiatkiem pojawia się najczęściej zimą. Mała ilość słońca, brak cyrkulacji powietrza i chłód to dobre warunki nie dla rozwoju kwiatów ale grzybów. Błędy jakie popełniamy przy hodowli roślin doniczkowych, a które sprzyjają rozwojowi grzybów to także zbyt obfite podlewanie i przenawożenie. Zimą rośliny zapadają w sen zimowy i nie potrzebują wody i nawożenia w takiej ilości jak latem, w okresie wegetacji.

Jak zapobiegać pojawieniu się pleśni w doniczce?
Najprostszym sposobem na zapobieganie pleśni i grzybów jest częste spulchnianie ziemi. Zabieg spulchniania poprawi strukturę ziemi i zapewni dostęp powietrza. Zwróć także uwagę czy nie stosujesz zbyt dużej dawki nawozu i zbyt obfitego podlewania. Jeśli w spodku po podlaniu stoi woda to ją wylej. Ziemia w doniczce powinna być miękka i przepuszczalna. Twardą ziemię wymieszaj z keramzytem lub żwirkiem.
Doniczkę postaw na słonecznym parapecie. Jeśli otwierasz okno chcąc wywietrzyć pomieszczenie, zestaw doniczkę na ten czas w ciepłe miejsce, z dala od zimnych powiewów wiatru.

Jak pozbyć się pleśni z doniczki?
Jeśli w doniczce pojawiła się pleśń, musisz działać natychmiast. Pleśń stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia roślin. W dodatku zarodniki grzyba mogą przenieść się na inne rośliny. Co możesz zrobić?
W okresie od wiosny do jesieni możesz przesadzić kwiatka do nowej ziemi. Staraj się zdjąć z korzenia jak najwięcej skażonej ziemi ale tak, by nie nie uszkodzić korzenia. Doniczkę dokładnie umyj płynem do mycia naczyń i dopiero wtedy do suchej i czystej doniczki wsyp świeżą ziemię do kwiatów doniczkowych i posadź roślinę. W okresie zimowym kwiatów nie przesadzamy. Zdejmij tylko wierzchnią warstwę ziemi wraz z pleśnią, spulchnij ziemię, postaw kwiatka w słoneczne miejsce na ciepłym parapecie i poczekaj do wiosny. Wiosną przesadź roślinę do nowej ziemi.
W razie konieczności, przy nawracającym problemie pleśni, zastosuj preparat grzybobójczy. Pamiętaj jednak, że trzeba wyeliminować przyczynę pojawiania się pleśni a nie tylko skutek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *