Choroby dyni – objawy, zwalczanie.

Poniżej przedstawione zostały najczęściej występujące choroby dyni (roślin dyniowatych), ich objawy i zwalczanie (jaki preparat zastosować, jak zapobiegać).

 

Najczęstsze choroby dyni to:

  • parch dyniowatych (Cladosporium),
  • kanciasta bakteryjna plamistość liści (Pseudomonas syringae),
  • mączniak prawdziwy dyniowatych (Erysiphe cichoracearum),
  • mączniak rzekomy (pseudoperonospora cubensis)

 

Parch dyniowatych:

Objawy: na zawiązkach pojawiają się małe, szare plamy, które z czasem (głównie przy dużej wilgotności gleby) pokrywają się miękkim, ciemnym nalotem zarodników. Na liściach zauważyć można brązowe plamy o średnicy ok. 1 cm. Porażone owoce są niekształtne i po zbiorze szybko gniją. Źródłem zakażenia są zainfekowane nasiona i zagrzybione części roślin. Zapobieganie chorobie polega na zaprawianiu nasion i zmianowaniu. Parcha zwalczyć można także środkami chemicznymi np. Topsin M 500 SC.

 

Kanciasta bakteryjna plamistość liści:

Objawy: na liściach beżowe, wodniste plamy, które po kilku dniach zasychają. Z czasem w liściach pojawiają się dziurki. Po wystąpieniu choroby należy usunąć rośliny i je spalić (nie kompostować!). Profilaktycznie wykonywać zabiegi preparatami miedziowymi. Najlepiej na 3 lata zaprzestać uprawy dyniowatych w danym miejscu.

 

Mączniak prawdziwy dyniowatych:

Objawy: biały mączysty nalot na liściach. Zwalczanie: Preparat Topsin M 500 SC.

 

Mączniak rzekomy:

Objawy: na liściach żółte plamy. Przy dużej wilgotności powietrza na spodzie liści pojawia się biały nalot. Zwalczanie: wykonywanie zabiegów profilaktycznych preparatem Bravo 500 SC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *