Choroby dyni – objawy, zwalczanie.
Poniżej przedstawione zostały najczęściej występujące choroby dyni (roślin dyniowatych), ich objawy i zwalczanie (jaki preparat zastosować, jak zapobiegać).
Najczęstsze choroby dyni to:
- parch dyniowatych (Cladosporium),
- kanciasta bakteryjna plamistość liści (Pseudomonas syringae),
- mączniak prawdziwy dyniowatych (Erysiphe cichoracearum),
- mączniak rzekomy (pseudoperonospora cubensis)
Parch dyniowatych:
Objawy: na zawiązkach pojawiają się małe, szare plamy, które z czasem (głównie przy dużej wilgotności gleby) pokrywają się miękkim, ciemnym nalotem zarodników. Na liściach zauważyć można brązowe plamy o średnicy ok. 1 cm. Porażone owoce są niekształtne i po zbiorze szybko gniją. Źródłem zakażenia są zainfekowane nasiona i zagrzybione części roślin. Zapobieganie chorobie polega na zaprawianiu nasion i zmianowaniu. Parcha zwalczyć można także środkami chemicznymi np. Topsin M 500 SC.
Kanciasta bakteryjna plamistość liści:
Objawy: na liściach beżowe, wodniste plamy, które po kilku dniach zasychają. Z czasem w liściach pojawiają się dziurki. Po wystąpieniu choroby należy usunąć rośliny i je spalić (nie kompostować!). Profilaktycznie wykonywać zabiegi preparatami miedziowymi. Najlepiej na 3 lata zaprzestać uprawy dyniowatych w danym miejscu.
Mączniak prawdziwy dyniowatych:
Objawy: biały mączysty nalot na liściach. Zwalczanie: Preparat Topsin M 500 SC.
Mączniak rzekomy:
Objawy: na liściach żółte plamy. Przy dużej wilgotności powietrza na spodzie liści pojawia się biały nalot. Zwalczanie: wykonywanie zabiegów profilaktycznych preparatem Bravo 500 SC.