Jak urządzić małe mieszkanie? Jak optycznie powiększyć wnętrze?

Jeśli masz małe mieszkanie i planujesz je urządzić. Nie wiesz jak zmieścić wszystkie potrzebne sprzęty nie tworząc ciasnoty w mieszkaniu? Przeczytaj kilka rad jak jak urządzić małe mieszkanie i optycznie je powiększyć.

 

  • Przede wszystkim malując ściany stosuj jasne kolory, ciemny kolor na ścianie optycznie zmniejszy pomieszczenie. Sufit powinien być jaśniejszy od ścian by pomieszczenie nie wydawało się niskie (chyba że masz małe ale bardzo wysokie pokoje).
  • Kolory ciepłe na ścianach (np. czerwień, żółty) sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przytulne ale optycznie zmniejszają pomieszczenie. Ta sama ściana pomalowana kolorem w odcieniu zimnym (np. niebieski) będzie się wydawała bardziej oddalona a więc optycznie powiększy pomieszczenie.
  • Jeśli masz wysokie mieszkanie możesz zbudować antresolę. To jest dodatkowa przestrzeń do wykorzystania.
  • Duże znaczenie ma światło. Pokój, kuchnia czy łazienka jasna, słoneczna będzie się wydawała większa. Dużym plusem są więc duże okna. Nie przykrywaj ich jednak grubymi zasłonami, najlepszym rozwiązaniem są rolety, żaluzje lub delikatne firanki. Jeśli masz ładny widok za oknem, pokarz go, pomieszczenie nie będzie się wydawało całkiem zamknięte. Spoglądając przez okno widzisz rzeczy, które są daleko więc nie masz wrażenia klaustrofobii.
  • Podłoga powinna być jasna i jednolitego koloru. Wszelkie pasy, przecięcia pomniejszają przestrzeń dzieląc ją na kilka części. W łazience stosuj duże płytki (glazura i terakota).
  • W małych mieszkaniach najlepiej sprawdza się styl nowoczesny, czysty, oszczędny. Meble powinny być jasne, proste, nieduże i przede wszystkim powinno być ich mało. Nie sprawdzą się meblościanki. Lepiej postaw komodę a nad nią powieś prostą półkę na np. zdjęcia. Duże meble w małych pomieszczeniach wydają się jeszcze większe, przytłaczają.
  • Jeśli masz wnęki w ścianach, zabuduj je i tam schowaj niezbędne rzeczy.
  • Powieś lustra. Duże lustro w małej łazience sprawi że łazienka wyda się dużo większa. Możesz powiesić dwa lustra na przeciwległych ścianach.
  • Do małej kuchni kup mniejsze sprzęty np. zmywarkę szerokości 45 cm a nie 60 cm, jeśli dużo nie gotujesz to wystarczy ci płyta kuchenna 2 palnikowa zamiast dużej kuchenki na 4 palniki. W małej kuchni przyda się jedna duża szafka do której zmieścisz wszystkie mniejsze sprzęty typu mikser, toster, blender, opiekacz. Nie powinny one stać na blatach gdyż zagracą pomieszczenie i sprawią, że kuchnia wyda się mniejsza. Małą kuchnie optycznie powiększą jasne, proste meble (świetnie sprawdzają się meble białe lub kremowe z połyskiem). Małą kuchnie trzeba dobrze oświetlić, sprawdzi się tu punktowe oświetlenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *