Ściana w kuchni. Co na ścianę w kuchni?

Jak wykończyć ścianę w kuchni? Co na ścianę w kuchni? Pomysłów jest wiele i łatwo znajdziesz takie rozwiązanie, które będzie pasowało do stylu twojej kuchni (czy to będzie kuchnia w stylu wiejskim czy też kuchnia nowoczesna).

Najczęściej stosowanym wykończeniem ściany w kuchni są płytki. W sklepach jest ogromny wybór płytek o różnych wzorach, fakturach i kolorach. Prócz standardowych płytek można zastosować dekory (najczęściej są to podłużne, wąskie płytki ze wzorem (są one dość drogie i sprzedawane są na sztuki). Najbardziej odpowiednie do kuchni, zwłaszcza nad zlewem i kuchenką są płytki szkliwione, gładkie gdyż najmniej wchłaniają wilgoć i najłatwiej je oczyścić. Na płytkach z fakturą łatwo osadza się kurz i brud i trudniej je wyczyścić, mają jednak tą zaletę, że nie widać na nich zarysowań. Do małej kuchni wybieraj płytki o małym formacie by optycznie powiększyć małą kuchnię. Fuga między płytkami powinna być jak najmniejsza bo to ją najciężej doczyścić. Do kuchni polecam płytki, które można kłaść bez fugi, są one specjalnie nacinane na krawędziach.

Innym, często stosowanym wykończeniem ściany jest pomalowanie jej farbą. Jaka farba do kuchni? Odpowiednie do pomieszczeń wilgotnych są emulsje lateksowe, farba powinna przepuszczać wilgoć i powinna posiadać środki zapobiegające rozwijaniu się grzybów. Farba do kuchni powinna być zmywalna by czyszcząc ścianę nie zmyć też farby. Polecam emulsje błyszczące gdyż na matowych widać wybłyszczenia po czyszczeniu ściany.

Ścianę nad blatem można zabezpieczyć szklaną taflą. Szkło musi być odpowiednio grube a krawędzie szlifowane. Za szkło można włożyć dla dekoracji zdjęcia, fototapetę itp.

W nowoczesnej kuchni ścianę nad blatem można wykończy stalą nierdzewną. Taką ścianę łatwo się czyści ale trzeba robić to często bo wszelkie zanieczyszczenia są na niej  dobrze widoczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *