Grzyb na ścianie a zdrowie. Jak zlikwidować grzyba na ścianie.
Grzyb na ścianie to szary, czarny lub brązowy nalot, który pojawia się gdy ściana przez dłuższy czas jest wilgotna. Przyczyny powstania grzyba to:
- wadliwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa fundamentów
- nieszczelny dach, przecieki w izolacji komina
- zbyt szczelne okna
- niewydajna wentylacja
- niedogrzane i wilgotne pomieszczenie
- nieszczelne obróbki blacharskie okien
Grzyb na ścianie a zdrowie.
Grzyb na ścianie jest niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza dzieci i osób starszych. Grzyb wydziela szkodliwe dla zdrowia aflatoksyny i zarodniki, które unoszą się w powietrzu i są przez nas wdychane. Czasem wdychanie tych szkodliwych substancji jest powodem powstania alergii i astmy u dzieci. U osób dorosłych może powodować bóle głowy, słabszą odporność organizmu (organizm musi walczyć z toksynami) i problemy z układem oddechowym.
Jak zlikwidować grzyba na ścianie. Zwalczanie grzyba.
Zwalczanie grzyba na ścianie należy rozpocząć od usunięcia przyczyny jego powstania czyli np. uszczelnienia dachu, usprawnienia wentylacji itp. Usuwanie grzyba ze ściany dokonujemy w maseczce ochronnej na usta i nos i przy otwartym oknie. Myjemy dokładnie ścianę i osuszamy ją. Pokrywamy ścianę środkiem grzybobójczym, zmywamy i ponownie pokrywamy tym środkiem (takich środków na ogół nie trzeba na końcu zmywać). Jeśli grzyb zakorzenił się głębiej w ścianie to należy zbić tynk, pokryć ścianę środkiem grzybobójczym, wysuszyć i uzupełnić tynk. W pomieszczeniu należy usprawnić wentylację (lub często je wietrzyć) i dogrzać je. Grzyb najlepiej rozwija się w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu.
Jeśli mury są bardzo wilgotne to należy zastosować odpowiedni system osuszania murów np. za pomocą nagrzewnic, przy zastosowaniu urządzenia absorbującego wilgoć z powietrza, metodą mikrofalową lub też przy zastosowaniu metody kondensacji (skroplenia pary wodnej). Potrzebne do tego są odpowiednie urządzenia więc nie obędzie się tu bez pomocy specjalisty.