Malowanie ścian. Jak malować ściany. Jak pomalować ścianę

Latem, gdy zaczynają się urlopy i ładna pogoda wielu z nas rozpoczyna remonty, w tym malowanie ścian. Nie każdego stać na wynajęcie ekipy remontowej więc staramy się pracę wykonać sami.  Jak malować ściany? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

1. Malowanie pokoju rozpoczynamy od przygotowania pomieszczenia. Wszystko, co da się wynieść – wynosimy, a co musi zostać zabezpieczamy folią malarską. Trzeba pamiętać o zabezpieczeniu podłogi by po skończonym malowaniu pokoju nie trzeba było skrobać farby z podłogi. Zeskrobując farbę zniszczymy np. ładne panele. Kupując folię malarską wybieraj jak najgrubszą gdyż jest wygodniejsza w użytkowaniu – nie podnosi się pod wpływem  wiatru gdy otworzymy okno i łatwiej zmieść z niej zanieczyszczenia. W trakcie prac malarskich należy kilkakrotnie zmiatać kawałki odprysków od ściany gdyż depcząc po nich uszkadzamy podłogę.

2. Przygotowanie ściany.

Jeśli opukując ścianę usłyszysz głuchy odgłos, może to oznaczać, że tynk oddzielił się od muru. Trzeba go zbić, zagruntować ścianę i położyć nowy tynk.

Gdy w ścianie są większe pęknięcia wypełniamy je masą szpachlową, jeśli są tylko niewielkie nierówności to wyrównujemy ścinę gładzią gipsową (nakłada się ją niewiewielką warstwą).

Starą zniszczoną farbę zeskrobujemy i szlifujemy ścianę. Jak usunąć starą farbę ze ściany? Farbę klejową zwilżamy wodą i zdzieramy szpachelką. Farbę olejną pokrywamy preparatem rozmiękczającym farbę olejną a następnie zeskrobujemy (na małych powierzchniach można sobie pomóc opalarką. Jak usunąć tapetę? Tapetę nakłuwamy kolczastym wałkiem, namaczamy preparatem rozpuszczającym klej i zdzieramy.

Jeśli ściana jest prosta i nieuszkodzona to należy ją umyć. Co zrobić jeśli na ścianie są plamy?  Tłuste plamy zmywamy detergentem lub specjalnym preparatem, plamy trudne do usunięcia zamalowujemy specjalną farbą do neutralizacji zabrudzeń.

 

3. Gruntowanie ściany. Jest to czynność, którą można pominąć. Jeśli jednak ściana pyli lub jest chłonna to trzeba ścianę zagruntować. Zagruntowanie ściany sprawi, że zużyjemy mniej farby przy malowaniu. Grunt nakładamy tylko na suchą powierzchnię (świeży tynk musi odczekać ok. 2 tygodni).

 

4. Jeśli sufit ma mieć inny kolor niż ściana przyklejamy w miejscu łączenia taśmę malarską. Jeśli sufit jest nierówny to kolor ścian powinien się kończyć kilka centymetrów pod sufitem. Farbę przed użyciem dokładnie mieszamy.

 

5. Malowanie. Najpierw malujemy sufit, potem ściany. Ściany zaczynamy malować od środka, nigdy od góry czy od dołu ponieważ przy suficie czy przy podłodze nie da się jej dobrze rozetrzeć i powstaną zgrubienia farby. Malujemy ruchami pionowymi i skośnymi.

 

Jakie są potrzebne przybory do malowania i ile kosztują, jakie są farby do malowania ścian oraz czym malować ściany przeczytasz w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *