Jak uprawiać pomidory koktajlowe i cherry.

Pomidorki drobnoowocowe zwane cherry lub koktajlowe zyskują coraz większą popularność ze względu na małe wymagania dotyczące uprawy i duży zakres ich zastosowania. Wykorzystuje się je jako dodatek do wielu dań w kuchni oraz do dekoracji posiłków. Zielony krzak pomidora z czerwonymi, żółtymi lub czarnymi owocami jest też niezwykłą dekoracją balkonu lub tarasu.

Jak uprawiać pomidorki koktajlowe (cherry). Zasady uprawy, wymagania:

Uprawa.

Pomidorki koktajlowe możemy uprawiać w gruncie bez osłon, w gruncie z osłonami (pod folią, w szklarni) lub w pojemnikach.

Stanowisko.

Pomidory najlepiej owocują na stanowisku słonecznym. Owoce są wówczas ładnie wybarwione i słodkie. W uprawie pojemnikowej musimy jednak uważać by donica z bryłą korzeniową nie stała bezpośrednio na słońcu, by ziemia zbyt szybko nie wysychała. Donicę można ukryć np. wśród niskich kwiatów. Upalne lato może spowodować także poparzenia liści i owoców roślin rosnących w pełnym słońcu.

Temperatura.

Pomidorki koktajlowe tak samo jak ich większe odmiany lubią wysoką temperaturę. Najbardziej optymalna temperatura mieści się między 20 a 30 st.C. Zbyt niska temperatura hamuje wzrost roślin o czym należy pamiętać sadząc pomidory wiosną do gruntu.

Podłoże.

Pomidorki koktajlowe najlepiej uprawiać w podłożu specjalnie dedykowanym dla nich. Ziemia do uprawy pomidorów jest dostępna w sklepach ogrodniczych. Do uprawy można także stosować mieszankę torfu, ziemi ogrodowej i kompostu.

Sianie i rozsada pomidorków koktajlowych.

Pomidory siejemy do skrzynek lub pojemników wypełnionych podłożem przeznaczonym do siewu w lutym i marcu. Skrzynki stawiamy na słonecznym, ciepłym parapecie i często podlewamy. Sadzonki z kilkoma liśćmi pikujemy do większych pojemników (pikować można kilka razy, w coraz większe pojemniki).

Sadzenie pomidorów koktajlowych.

Pomidory sadzimy do gruntu lub do pojemników na zewnątrz dopiero w drugiej połowie maja, gdy nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków. Sadzonki należy wcześniej zahartować wynosząc je przez kilka dni i na kilka godzin na dwór (na noc należy je zabrać do pomieszczenia). Głębokość sadzenia ma bardzo duże znaczenie. Pomidory sadzimy głęboko, zostawiając nad ziemią kilka górnych liści a pozostałe liście od dołu usuwamy i wkopujemy. Z pędu roślina puści korzenie przybyszowe, które ją wzmocnią.

Podpieranie, wiązanie.

Pomidory wysokie, które przybierają postać pnącza musimy podeprzeć palikami lub od góry wiązać sznurkami wiszącymi z konstrukcji namiotu (w uprawie pod osłonami). Odmiany krzaczaste także warto podeprzeć ze względu na ryzyko przewrócenia się krzaka pod wpływem ciężaru owoców. Do wiązania należy stosować sznury grube z materiałów sztucznych. Na bawełnianych sznurkach mogą siedlić się grzyby i inne patogeny. Zbyt cienkie sznury będą wbijały się w delikatny pęd rośliny i będą go uszkadzały prowadząc nawet do jego przecięcia.

Zapylanie.

Pomidory koktajlowe są samopylne i mogą zapylać się własnym pyłkiem przy pomocy wiatru lub owadów.

Nawożenie.

Dawka płynnego nawozu do pomidorów dodana do wody raz w tygodniu utrzyma rośliny w dobrej kondycji. Nawożenie jest szczególnie polecane w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców.

Podlewanie.

Nieodpowiednie podlewanie może przysporzyć wielu problemów w rozwoju owoców. Intensywne podlewanie konieczne jest w okresie wzrostu roślin, w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców stosujemy podlewanie umiarkowane, nie dopuszczając do nadmiernego przesychania podłoża. Nawadnianie można ograniczyć, gdy owoce są już dojrzałe – będą słodsze. Istotna w nawadnianiu jest regularność. Nieregularne podlewanie powoduje pękanie dojrzałych owoców. W okresie dojrzewania owoców podlewamy często ale małą ilością wody. Pomidory podlewamy rano lub wieczorem by rośliny nie przeszły szoku termicznego lub poparzenia liści.

Sąsiedztwo.

Pomidorki koktajlowe powinny być sadzone w sąsiedztwie sałaty, cebuli, czosnku, aksamitek (odstraszają mączlika), nasturcji (zbierają mszyce). Pomidorów nie sadź w pobliżu ogórków, kapusty, ziemniaków, kalafiora, kalarepy.

Polecane odmiany pomidorków koktajlowych.

  • Pinokio – owoce pomarańczowe
  • Venus – owoce pomarańczowe
  • Awizo F2 – owoce czerwone, cylindryczne
  • Koralik – owoce czerwone, drobne
  • Mirabell – owoce żółte, drobne
  • Sungold – owoce pomarańczowe, okrągłe
  • Balconi Red – owoce czerwone, duże
  • Cerise Czereśniowy – owoce czerwone, okrągłe
  • Perun – owoce żółte o gruszkowatym kształcie
  • White Cherry – owoce o jasnożółtym wybarwieniu
  • Super Snow White – owoce okrągłe o prawie białym zabarwieniu
  • Orange Green Zebra – owoce duże o pomarańczowej skórce z zielonymi pasami

2 komentarze

  1. Zosia pisze:

    Pomidorki koktajlowe uprawiam od wielu lat. Artykuł bardzo fajny, o wielu sprawach nie wiedziałam. Pomidorki koktajlowe są super jako przekąska do pracy czy do sałatki. Jak się wymiesza różne kolory pomidorków to wychodzi kolorowa sałatka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *