Bratki – uprawa, pielęgnacja.

Bratki czyli fiołki ogrodowe (potoczna nazwa to macoszki) to jedne z pierwszych kwiatów wiosennych. Odpowiednio pielęgnowane, swoim pięknem będą się wdzięczyć od wiosny do późnej jesieni. Bratki to kwiaty, sadzone zarówno w domu, w ogrodzie,  na rabatach kwiatowych jak i na balkonie. Kiedy siać bratki? Kiedy sadzić? Jak pielęgnować? Jak podlewać? Jakie wymagania mają bratki? Przeczytaj poniżej.

Odmiany bratka różnią się wieloma cechami. Kwiaty mogą być duże (średnica ok  12 cm),  małe (średnica 2-3 cm), jednobarwne, kolorowe (niemal wszystkie kolory natury), łodygi mogą się pokładać lub wznosić do góry. Rośliny szybko się rozkrzewiają, mają zwarty, kulisty pokrój. Bratek to roślina dwuletnia. W pierwszym roku wypuszcza liście i czasem zakwita ale pełnia kwitnienia przypada na drugi rok. Po przekwitnięciu kwiaty usuwa się z rabatek kwiatowych.

Kiedy siać bratki? Jak siać? Nasiona sieje się do rozsadnika od czerwca do lipca. Siew wykonuje się rzutowo, nasiona delikatnie przysypuje ziemią. Jeśli ziemia będzie stale wilgotna a temperatury będą powyżej 15 st C, to po 2 tygodniach wzejdą siewki. Siewki mające 3 listki pikuje się do osobnych pojemników. Po 6 tygodniach rozsada bratków nadaje się do przeniesienia do gruntu. Możliwe, że jeszcze na jesień zakwitną. Zimą kwiaty okryć liśćmi lub gałązkami przed mrozem. Wczesną wiosną odkryć rośliny gdyż już w marcu mogą zakwitnąć. Przymrozki do -5 st C im nie straszne.

Kiedy sadzić do gruntu? Bratki sadzimy do gruntu wczesną wiosną (marzec) lub jesienią (wrzesień, październik).

Bratki – wymagania, pielęgnacja:

  • stanowisko słoneczne lub lekko zacienione (na miejscu lekko zacienionym dłużej kwitną)
  • rosną niemal na każdej glebie prócz ziemi podmokłej i mocno piaszczystej
  • częste, regularne podlewanie, zwłaszcza latem w okresach suszy
  • nawożenie raz w miesiącu nawozem płynnym do roślin kwitnących
  • rozstawa ok. 20 cm (sadzone zbyt gęsto stracą zwarty, kulisty pokrój i “wyciągną się” w górę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *