Wodospad w ogrodzie – jak zrobić?

Wodospad w ogrodzie lub na działce to piękna dekoracja. Do budowy wodospadu wbrew pozorom nie potrzebujemy wiele miejsca. Nawet na ścianie budynku możemy zrobić miniaturowy wodospad. Jednak najlepszym miejscem na wodospad jest skarpa. Jak zrobić wodospad? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Wodospad – potrzebne materiały:

  • pompa
  • głazy skalne
  • płyta chodnikowa jako podstawa pod pompę

Rys. Elementy składowe wodospadu.

Wodospad – budowa:

Jeśli budujemy wodospad na skarpie, to pierwszą czynnością jest przygotowanie podłoża -z ziemi usuwamy kamienie i wystające korzenie. Wykładamy podściółkę np. z maty poliestrowej a na nią folię. Folia musi sięgać wyżej niż tafla wody i wyżej niż łączenie głazów -głazu leżącego poziomo i głazu leżącego na nim pionowo (by woda znajdująca się między głazami nie uciekła na zewnątrz). Budując mały wodospad przy ścianie możemy wykorzystać szczelny zbiornik np. z plastiku. Montujemy wąż odpływu wody i wąż do dolewania wody. Układamy głazy skalne, między dwoma położonymi najwyżej kamieniami umieszczamy wąż odpływowy ale tak, by nie było go widać. Głazy, ze względu na pionowe nachylenie lepiej przymocować do podłoża zaprawą murarską. Pamiętajmy, że im wyższy wodospad, tym większy musi być zbiornik na dole. Jeśli zbiornik będzie zbyt mały, wówczas woda będzie rozchlapywać się na zewnątrz i będziemy mieli duże straty wody. W zbiorniku na dnie układamy płaski kamień lub płytę chodnikową a na nią umieszczamy pompę. Zapobiegnie to zasysania mułu i piasku gromadzącego się na dnie zbiornika.

Jaką pompę do wodospadu? Do zasilania wodospadów i wodogrzmotów potrzebne są specjalne pompy, o większej wydajności. Najlepiej poradzić się sprzedawcy w sprawdzonym sklepie. Sprzedawca dobierze pompę do wielkości zbiornika i ilości wody. Pompa może być zarówno do czystej jak i brudnej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *