Gofrownica SilverCrest Lidl.

Wśród szeregu gofrownic dostępnych na rynku – tych tanich za 30 zł (Mas, OK) i tych droższych za 170 zł (Tefal, Dezal) oraz profesjonalnych za ponad 1000 zł można „odnaleźć” ofertę marki SilverCrest Lidl, która proponuje produkty ze średniej klasy zarówno jakościowej jak i cenowej.

Gofrownice SilverCrest Lidl (użyte w liczbie mnogiej, gdyż do tej pory w sklepach Lidl pojawiły się 3 rodzaje tych sprzętów) importowane przez spółkę Kompernass, są wykonane dość starannie – odbiegają jakością wykonania do najtańszych produktów, niemalże dorównując w tej „konkurencji” produktom najdroższym przeznaczonym dla konsumenta indywidualnego (prywatnego). Znaczy to tyle, że gofrownica marki SilverCrest z Lidla kosztująca ok. 70 zł wygląda i optycznie wykonana jest podobnie jak gofrownice za 170 zł innych, znanych z produkcji sprzętów AGD producentów.

Nie bezcelowo zwróciłem uwagę na dorównanie gofrownic z Lidla pod względem wyglądu i jakości materiałów zewnętrznych – gorzej wygląda sprawa z technologią przeniesienia ciepła z grzałki elektrycznej znajdującej się wewnątrz gofrownicy. Zależy tu bardzo dużo od zrobionego ciasta, ale gofrownica np. Tefal za ok. 170 zł opieka taki sam rodzaj ciasta bardziej równomiernie. W gofrownicy SilverCrest nie ma co liczyć oczywiście na żeliwne płyty grzejne i zdarza się, jak i w innych gofrownicach z niskiej i średniej półki (a nawet w części tych z wysokiej cenowo półki), że przy niektórych rodzajach ciasta gofry się rozwarstwiają.

Kupując gofrownicę, konieczne jest ocenienie jej przydatności do pieczenia ze względu na moc grzałki zainstalowanej wewnątrz (innym zagadnieniem jest sposób i wydajność przeniesienia ciepła na płyty mające styczność z gofrem) – oczywiście za niska moc jest przyczyną wydłużonego czasu pieczenia gofra, co wpływa na jego konsystencję po sporządzeniu. Gofrownice najtańsze mają moc ok. 700W – tam sposób przeniesienia wytworzonego ciepła także daje wiele do życzenia (strefy cieplejsze i chłodniejsze). Dobre gofrownice zaczynają się od 1000W. Uwaga producent często podaje pobór mocy całej gofrownicy a nie moc grzałki.

Pomimo, że producent gofrownicy SilverCrest w opisie ogólnym (reklamowym)  podaje zastosowanie powłoki DuPoint ™ Teflon ®  (dla gofrownicy pojedynczej) oraz ILAG  (gofrownice podwójne) dla beztłuszczowego przygotowywania – powłoka ma zapobiegać przywieraniu – to już w instrukcji wymaga, aby przed pieczeniem posmarować powłokę masłem lub innym tłuszczem (więc gdzie to beztłuszczowe pieczenie nagle znika?). Oczywiście zdarza się przywieranie ciasta – w zależności od jego składu i stopnia nagrzania gofrownicy, jednak po wyczyszczeniu, na powierzchni grzejnej faktycznie nie zostaje żaden ślad ani odprysk.

Wszystkie gofrownice z Lidla mają płynną regulacje temperatury, pozwalającą na regulowanie stopnia przypieczenia i szybkości przygotowywania gofrów, oraz lampki kontrolne informujące o stanie urządzenia. W każdym urządzeniu SilverCrest do pieczenia gofrów znajdziemy także “stopki” do zwijania przewodu zasilającego podczas przechowywania.

 

Etykieta energetyczna gofrownicy SilverCrest Lidl

Lidl w swojej ofercie do tej pory posiada następujące gofrownice:

Gofrownica pojedyncza piecząca gofry w kształcie serc w ilości 5 szt. – 1200W (pobór) model  SWE 1200 A1

Gofrownica podwójna, piecząca gofry w kształcie serc w ilości 10 szt – 1200W (pobór) model SDW 1200 A1

Gofrownica podwójna, piecząca gofry w kształcie prostokątów (2szt.) lub wafle w różnych kształtach (8szt.) – 1000W (pobór) model SBW 1000 A2 – aktualny model kuszący nas możliwością wykonania cienkich wafli z ciekawymi motywami.

 Nasuwającym się na myśl ewentualnym mankamentem dla niektórych użytkowników jest brak, w gofrownicy podwójnej, klipsa zamykającego. W gofrownicy pojedynczej oraz tej z możliwością pieczenia cienkich wafli takie klipsy występują. Więc jeśli lubisz pulchne ciasta, które rosną w trakcie pieczenia (za sprawą dodania wodorowęglanu sodu lub jak kto woli kwaśnego węglanu wapnia lub inaczej sody oczyszczonej lub też proszku do pieczenia – którego wodorowęglan jest głównym składnikiem), to klapę górną gofrownicy KH 1181 będziesz musiał/a trzymać ręką – co nie jest łatwym zadaniem, gdyż plastyk nagrzewa się od parującego gofra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *