Jakie znicze kupić? Jakie znicze są najlepsze – najdłużej się palą?

Niektórzy z nas na grobach swoich bliskich chcieliby postawić wyjątkowy, długo palący się, piękny znicz – miałby być oznaką ich pamięci i czci oddawanej zmarłemu. Ale jaki znicz wybrać, który ze zniczy będzie palił się najdłużej, jakie znicze są modne?

Wybierając znicz należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonany jest jego wkład lub wlew. Można tutaj wyróżnić dwa podstawowe materiały wypełnienia – wkłady parafinowe, które są chyba najbardziej popularne i najtańsze oraz wkłady olejowe – które wzbogacone są o olej, dzięki któremu znicz ma większą efektywność, palą się też dłużej średnio o 25 %. Inną kategorią wypełnienia znicza jest wkład elektroniczny, który zasila diodę przypominającą płomień – taka dioda, bez wymieniania baterii potrafi świecić ponad miesiąc czasu, natomiast gro ludzi nie decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na tradycyjne podejście do obrządku stawiania zniczy na grobach naszych bliskich. W sprzedaży raczej ciężko będzie znaleźć nam znicze z wypełnieniem woskowym.

Jeśli już wybraliśmy z czego ma być zrobione wnętrze znicza to pora na zdecydowanie czy znicz będzie zalewany – tj. bez wymiennego wkładu – parafina stała wlana jest do szklanego znicza, po wypaleniu w zniczu zostają pozostałości tj. dekielek osadzenia knota i część samego knota – do takiego znicza po wypaleniu oczywiście można włożyć dopasowany wkład, z którym nie będzie problemu, gdyż wkładów i ich wymiarów mamy w ofercie bardzo dużą różnorodność.

Oczywiście pisząc o uzupełnieniach wkładem wypalonych zniczy mam świadomość, że bardzo rzadko się to zdarza w przypadku małych i średnich zniczy – ludzie najczęściej znicz po prostu wyrzucają, zasilając przepełnione wysypiska śmieci. Jedynymi, niemalże zawsze uzupełnianymi wkładami, zniczami są duże, drogie konstrukcje, kosztujące przeszło 20 zł – wtedy oczywiście nie opłaca się kupować nowego znicza za każdym razem.

Obecnie bardzo rzadko można też spotkać znicze otwarte – tj. np. gipsowe, które nie mają pokrywy  – zabezpieczenia przed wiatrem i deszczem. Niegdyś tego typu znicze były jedynymi dostępnymi na rynku – jak dla mnie są wyjątkowe gdyż wymuszają w pewnym stopniu powrót nad grób bliskich – chociażby po to aby sprawdzić czy nie trzeba ich odpalić jeszcze raz.

Rozterki nad zniczami – a konkretnie nad pytanie jakie znicze wybrać mogą też polegać na wyborze pomiędzy wyrobami szklanymi i plastykowymi (jak wcześniej wspomniano gipsowe i gliniane są rzadkością). Bardziej tradycyjnym materiałem jest oczywiście szkło – najczęściej powleczone są od środka farbą transparentną (przeźroczystą) które pęka i łuszczy się po złapaniu wilgoci – dlatego m.in. jeśli masz ochotę kupić wartościowy znicz, który będziesz, drogi internauto,  uzupełniał wkładami do zniczy to wybierz raczej znicz z białego szkła – tzn. przezroczysty, w którym nie stosuje się koloryzujących farb. Plastykowe znicze nie nadają się raczej do wielokrotnego uzupełniania wkładami – zawsze gdzieś się przykopcą i nadtopią.

Jeśli chciałbyś być ekologiczny i wybierasz między plastykowym a szklanym zniczem to niestety w naszym kraju nie ma konkretnej polityki postępowania ze szkłem ze śmietników cmentarnych – szczególnie tydzień po święcie Wszystkich Świętych jest go wyjątkowo dużo. Szkło to nie jest raczej segregowane i prawdopodobnie trafia na ogólne wysypisko śmieci – jeśli się mylę to proszę o kontakt. Do tej pory nie widziałem znicza plastykowego oznaczonego symbolem PET – tj. nadającego się do przetworzenia za pośrednictwem segregacji w najpopularniejszych pojemnikach na plastyk.

Kupując większą ilość zniczy oszczędzisz zaopatrując się bezpośrednio u producentów zniczy, o których informacje dostępne są w ofertach internetowych. W hurtowniach często cena przewyższa cenę marketową zniczy. W przypadku chęci zaopatrzenia u producenta zamówienia należy składać długo przed terminem odbioru – który zapewne przypadnie na okres poprzedzający 1 listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *