Gdzie i jak przechowywać drewno do kominka

Przechowywanie drewna czyli jak i gdzie przechowywać drewno na opał do kominka i do pieca.

Sposób przechowywania drewna ma wpływ na jego wartość opałową. Nieprawidłowo przechowywane drewno pokrywa się pleśnią, utrzymuje dużą wilgotność (przez co jest ciężkie) i nie wytwarza odpowiedniego ciepła (część energii w czasie spalania wykorzystywana jest do wysuszenia drewna a obniżona temperatura spalania powoduje, że nie wszystkie składniki drewna zostaną spalone). Palenie wilgotnym drewnem może być także niebezpieczne, gdyż podczas spalania wytwarza bardzo dużo dymu. By cieszyć się kominkiem i by palenie w nim stało się przyjemnością a nie udręką konieczna jest odpowiednia organizacja i stworzenie odpowiedniego miejsca przechowywania drewna.

W ten sposób przechowywane drewno może być tylko latem.

Gdzie kupić drewno do kominka.

Najprościej kupić drewno w sklepie. Niestety doliczając marżę pośrednika (sklepu) drewno takie nie jest tanie. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na opakowanie – określony na nim jest gatunek drewna i klasa wilgotności.

Jakie drewno kupić? Drewno w zależności od gatunku różni się wartością opałową, kalorycznością i zapachem. Najlepsze drewno do palenia to: buk, dąb, grab, jesion, akacja. Dobre, ale z mniejszą kalorycznością są: brzoza i olcha. Gatunki iglaste stosowane są do palenia w piecach ale w kominkach już nie. Palenie drewnem drzew iglastych wymaga częstszego dokładania w porównaniu z drewnem drzew liściastych, poza tym ze względu na zawartość żywic mocno brudzą wkłady kominkowe i zanieczyszczają kominy.

Jaka klasa wilgotności?

  • Klasa PREMIUM – najlepsza i najdroższa. Wilgotność do 20% To drewno sezonowane i suszone w suszarniach.
  • Drewno suche – wilgotność do 25%. Drewno długo sezonowane
  • Drewno półsuche – wilgotność do 35%. Drewno krótko sezonowane
  • Drewno świeże – wilgotność drewna dochodzić może nawet do 60%. Drewno takie wymaga sezonowania więc musimy posiadać odpowiednie miejsce do jego przechowywania.

Gdy potrzebujemy dużą ilość drewna do opału, istotną kwestią jest jego cena. Najtaniej kupić drewno prosto z lasu – najlepiej pogadać z leśniczym lub z odpowiednią osobą w miejscowym nadleśnictwie. Na przełomie zimy i wiosny ma miejsce główny wyrąb drzew a pozyskane w tym czasie drewno ma najmniejszą wilgotność, dzięki czemu jest bardziej wartościowe. Tak pozyskane drewno wymaga sezonowania.

Jak długo przechowywać (sezonować) drewno?

To, jak długo musi być sezonowane drewno zależy od gatunku drewna i sposobu przechowywania. Im większa gęstość drewna i mniejsza cyrkulacja powietrza w miejscu przechowywania, tym dłuższy czas sezonowania. Średni czas sezonowania drewna liściastego to 2 lata. By drewno schło szybciej należy je przechowywać w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, można je także pociąć na mniejsze kawałki by zwiększyć powierzchnię odparowania.


Przechowywanie drewna – gdzie przechowywać drewno.

Drewno musi być przechowywane w miejscu suchym i przewiewnym. Drewno należy układać na podkładzie izolacyjnym. Zapewnia to lepszą wentylację i zapobiega gniciu drewna. Drewno przechowywane na zewnątrz należy chronić zadaszeniem przed opadami atmosferycznymi. Na miejsce składowania wybieramy stronę południową budynku, która jest najbardziej nasłoneczniona. Odpowiednim miejscem przechowywania drewna są drewutnie (popularne na wsi) lub wiaty na drewno (zadaszenie z ażurowymi ściankami).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *