Jakie drzewko na choinkę najlepsze? Jaką choinkę wybrać?

Od tego, jakie drzewko na choinkę kupisz zależeć będzie, jak długo będziesz się nią cieszyć podczas świąt. Jaką choinkę wybrać? Jaki iglak na drzewko bożonarodzeniowe jest najlepszy? Poniżej kilka podpowiedzi.

Kupuj choinkę w szkółkach leśnych lub u ogrodnika – będziesz mieć pewność, że drzewko jest świeże. Najdłużej w domu wytrzyma drzewko w donicy ale kupując taką choinkę musisz uważać. Iglaki kupowane na straganach czy w supermarketach najczęściej mają przycinane korzenie lub w ziemię wsadzony jest tylko pień bez korzeni.

Kup choinkę przynajmniej na kilka dni przed świętami. Drzewko musi postać przez kilka dni w temperaturze ok O st C (np. w garażu czy w piwnicy) by się zaaklimatyzować. Dopiero potem przenieś drzewko do domu. Nie stawiaj choinki przy kaloryferze, postaw ją w najchłodniejszym miejscu. Często podlewaj drzewko. Utrzymuj dużą wilgotność w pokoju. Dzięki tym zabiegom choinka przetrwa całe święta bez szwanku.

 

Jakie drzewko na choinkę?

  • świerk pospolity – igły sztywne i ostre długości ok. 2 cm. Świerki są tanie i pięknie pachną ale są mało trwałe. W warunkach domowych wytrzyma ok. 2 tygodni, szybko i masowo gubi igły. Najlepiej kupić świerk w donicy, jeśli kupisz ścięty wstaw drzewko do pojemnika z wodą. Cena od 50 do 150 zł w zależności od wysokości.
  • świerk srebrny kłujący – pięknie wygląda – ma srebrzysto niebieskie igły. Igły są sztywne i ostre. W warunkach domowych wytrzymuje kilka dni dłużej niż świerk pospolity i jest od niego droższy. Cena od 80 do 200 zł
  • jodła – drzewka te najlepiej nadają się na drzewko bożonarodzeniowe. Bardzo długo pięknie wyglądają, nie gubią igieł. Igły są długie ale tępo zakończone więc nie kłują przy dekorowaniu drzewka. Cena jest wysoka. Za drzewko 1-1,5 m wysokości trzeba zapłacić ok 100 zł. Drzewko wysokości 2 m kosztuje ok 150-200 zł.
  • sosna – to drzewko, które jest rzadko stosowane jako choinka. Zaletą sosny jest piękny zapach. Niestety szybko gubi igły. Igły są sztywne i bardzo ostre więc przy zakładaniu ozdób można się mocno pokłuć. Sosna wydziela dużo żywicy więc można wybrudzić ulubiony dywan. Gałązki sosny ze względy na piękny zapach nadają się idealnie na stroik świąteczny.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *