Badanie słuchu u dzieci – jak wygląda?

Badanie słuchu u dziecka
Badanie słuchu u dziecka

Badanie słuchu u dziecka to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych. U dziecka z dużym niedosłuchem istnieje niebezpieczeństwo nie wykształcenia się mowy. W przypadku niedosłuchu u dziecka ważne jest podjęcie jak najszybciej leczenia lub założenie aparatu słuchowego. Badanie słuchu u dzieci można wykonać w każdym wieku dziecka, nawet u noworodka. Oczywiście od wieku dziecka uzależniony jest rodzaj badania.

Kiedy koniecznie należy wykonać badanie słuchu u dziecka:

  1. opóźniony rozwój mowy
  2. wady wymowy
  3. brak reakcji na dźwięki
  4. głośnie słuchanie telewizora i radia
  5. problemy z koncentracją, trudności w nauce
  6. dziecko prosi o powtórzenie słów, zwłaszcza w hałasie
  7. ból ucha, uczucie rozpierania w uchu

Badanie słuchu u małych dzieci. Wykonywane badania:

  • otoemisje akustyczne – badanie przeprowadzane coraz częściej na oddziale położniczym w szpitalach. Trwa tylko chwilkę. Badanie sprawdza aktywność komórek rzęsatych w ślimaku.
  • ABR – ODPOWIEDŹ Z PNIA MÓZGOWEGO – badanie mierzy fale mózgowe po stymulacji dźwiękiem. Badanie ABR przeprowadza się u dzieci, u których podejrzewa się niedosłuch. Jak wygląda badanie słuchu u dziecka? Na głowie dziecka umieszcza się elektrody rejestrujące odbiór dźwięku przez mózg oraz wkłada się na uszy słuchawki. Badanie to trwa dłużej niż badanie otoemisji akustycznych i często wykonuje się je, gdy dziecko śpi.
  • Tympanometria – badanie rejestruje ruchy błony bębenkowej przy zmianach ciśnienia w uchu. Tympanometrię wykonuje się gdy podejrzewa się ubytek słuchu przewodzeniowy czyli gdy problem ze słuchem wynika z nieprawidłowego działania ucha środkowego np. gdy w czasie zapalenia ucha zbiera się płyn w uchu środkowym lub gdy jest nieprawidłowe napięcie kosteczek słuchowych itp. Jak wykonuje się badanie? Dziecko siedzi spokojnie na krześle a lekarz wkłada dziecku do przewodu słuchowego gumowy koreczek. Dziecko w czasie badania nie może nic mówić i nie powinno przełykać śliny. Badanie trwa kilka sekund.

Badanie słuchu najmłodszych dzieci wykonuje się najczęściej w czasie snu. W trakcie badania dziecko może spać na rękach rodzica, wówczas czuje się bezpiecznie i nie wybudza się. Nie ma możliwości wykonania badań w czasie, gdy maluch płacze.

Badanie słuchu u starszych dzieci.

U starszych dzieci (w wieku powyżej 6 lat) oprócz wszystkich wcześniej wymienionych badań, można także zrobić badanie audiometryczne tonalne (po badaniu otrzymamy audiogram) czyli badanie które wykonuje się najczęściej u osób dorosłych. Wykonywane czynności:

  1. Pierwszą wykonywaną przez audiologa czynnością jest wywiad. Pytania będą dotyczyły przede wszystkim przebytych chorób, operacji, stylu życia.
  2. Następnie wykonuje się otoskopię czyli audiolog ogląda otoskopem przewód słuchowy dziecka. Jeśli w uchu jest czop woskowinowy (korek z woskowiny), wówczas dalsze czynności nie będą wykonywane do czasu usunięcia woskowiny przez laryngologa.
  3. Dziecko siada w kabinie akustycznej (samo lub z rodzicem). Jeśli kabina jest duża, to w czasie badania jest w niej także audiolog.
  4. Dziecku na uszy zakładane są słuchawki. Z audiometru do słuchawek puszczane są pojedyncze dźwięki. Dziecko musi się skupić na badaniu i gdy usłyszy sygnał w słuchawce musi dać znak że słyszy. Badanie trwa ok. 10 minut i w tym czasie dziecko musi siedzieć spokojnie. Badanie audiometryczne wymaga współpracy dziecka z audiologiem
  5. Omówienie wyników. Jeśli wynik badania jest nieprawidłowy, rodzic zostanie poproszony o pójście z wynikami badań do lekarza laryngologa.

Starsze dzieci, szczególnie te u których wykonywany będzie audiogram warto przygotować. Dzieci, słysząc o badaniach wyobrażają sobie nieprzyjemne szczepienia lub pobranie krwi. W czasie badania słuchu nie wykonuje się żadnych bolesnych ani nieprzyjemnych czynności. Audiolog musi jedynie zajrzeć do ucha by sprawdzić czy zalegająca woskowina nie będzie wpływała na wynik badania. Warto powiedzieć dziecku, że “pani/pan tylko poświeci małą latarką do ucha, potem założy ci słuchawki, takie jak do słuchania muzyki i będziesz musiał powiedzieć jak usłyszysz dźwięk w słuchawce”.

U starszych dzieci, prócz audiometrii tonalnej warto wykonać także audiometrię mowy. Badanie polega na powtarzaniu słów usłyszanych w słuchawkach i dzięki niemu możemy poznać poziom zrozumienia mowy (a nie tylko poziom słyszenia pojedynczych dźwięków).

Gdzie zrobić badanie słuchu u dziecka? Badanie słuchu u małych dzieci wykonuje się najczęściej w szpitalach i w Instytutach zajmujących się osobami niedosłyszącymi. Przychodnie nie dysponują niestety odpowiednim sprzętem. W gabinecie laryngologicznym lub w punkcie protezowania aparatami słuchowymi można zrobić jedynie badanie audiometryczne tonalne i mowy a czasem też tympanometrię. Badania słuchu wykonywane są najczęściej przez audiologów, protetyków słuchu lub foniatrów. Na badanie w punkcie protezowania można umówić się telefonicznie. Czas oczekiwania na badanie słuchu wynosi zazwyczaj 1-2 dni (w pilnych przypadkach nawet natychmiast).

Jeden komentarz

  1. MariuszL pisze:

    Badanie słuchu u dziecka 5 letniego jest ciężkie do wykonania. Moje dziecko nie wiedziało o co chodzi, że ma słuchać dźwięków i od razu powiedzieć jak coś usłyszy. Tylko badanie tympanometryczne jest możliwe u małych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *