Badanie słuchu u dzieci. Jak wykonuje się badanie słuchu u dziecka?Badanie słuchu u dziecka to jedno z najważniejszych badań profilaktycznych. U dziecka z dużym niedosłuchem istnieje niebezpieczeństwo nie wykształcenia się mowy. W przypadku niedosłuchu u dziecka ważne jest podjęcie jak najszybciej leczenia lub założenie aparatu słuchowego. Badanie słuchu u dzieci można wykonać w każdym wieku dziecka, nawet u noworodka. Oczywiście od wieku dziecka uzależniony jest rodzaj badania.

U małych dzieci wykonywane są badania:

  • otoemisje akustyczne – badanie przeprowadzane coraz częściej na oddziale położniczym w szpitalach. Trwa tylko chwilkę. Badanie sprawdza aktywność komórek rzęsatych w ślimaku.
  • ABR – ODPOWIEDŹ Z PNIA MÓZGOWEGO – badanie mierzy fale mózgowe po stymulacji dźwiękiem. Badanie ABR przeprowadza się u dzieci, u których podejrzewa się niedosłuch. Jak wygląda badanie słuchu u dziecka? Na głowie dziecka umieszcza się elektrody rejestrujące odbiór dźwięku przez mózg oraz wkłada się na uszy słuchawki. Badanie to trwa dłużej niż badanie otoemisji akustycznych i często wykonuje się je, gdy dziecko śpi.

  • Tympanometria – badanie rejestruje ruchy błony bębenkowej przy zmianach ciśnienia w uchu. Tympanometrię wykonuje się gdy podejrzewa się ubytek słuchu przewodzeniowy czyli gdy problem ze słuchem wynika z nieprawidłowego działania ucha środkowego np. gdy w czasie zapalenia ucha zbiera się płyn w uchu środkowym lub gdy jest nieprawidłowe napięcie kosteczek słuchowych itp. Jak wykonuje się badanie? Dziecko siedzi spokojnie na krześle a lekarz wkłada dziecku do przewodu słuchowego gumowy koreczek. Dziecko w czasie badania nie może nic mówić i nie powinno przełykać śliny. Badanie trwa kilka sekund.

U starszych dzieci w wieku powyżej 6 lat można zrobić audiogram czyli badanie jakie wykonuje się u osób dorosłych. Dziecko jednak musi się skupić na badaniu i gdy usłyszy sygnał w słuchawce musi dać znak że słyszy. Badanie trwa ok. 10 minut i w tym czasie dziecko musi siedzieć spokojnie.

Gdzie zrobić badanie słuchu u dziecka? Badanie słuchu u małych dzieci wykonuje się najczęściej w szpitalach i w Instytutach zajmujących się osobami niedosłyszącymi.  Przychodnie nie dysponują niestety odpowiednim sprzętem. W gabinecie laryngologicznym lub w punkcie protezowania aparatami słuchowymi można zrobić jedynie badanie audiometryczne a czasem też tympanometrię.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone.