Gnojówka z pokrzyw. Jak zrobić nawóz z pokrzyw.

Nawóz z pokrzywy
Nawóz z pokrzyw

Gnojówka z pokrzyw to naturalny, płynny nawóz ale także skuteczny środek na mszyce i choroby grzybowe. Z lat dziecięcych pamiętam jak moja babcia zbierała pokrzywę (gołymi rękami!), zalewała ją wodą i po kilku dniach miała darmowy nawóz. Nawóz z pokrzyw robiła też moja mama a teraz robię i ja.

Pokrzywy traktowane na działkach jako chwasty posiadają wiele cennych witamin i minerałów. Dzięki ich właściwościom zastosowanie mają w branży kosmetycznej, medycynie, ogrodnictwie i w kuchni. Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw? Poniżej przekazuję najlepszy przepis.

Przepis na gnojówkę z pokrzywy.

Kiedy robimy gnojówkę? Pokrzywy zbieramy wiosną od początku kwietnia do połowy maja. Wczesną wiosną pokrzywy mają w sobie najwięcej witamin i minerałów. W maju pokrzywy zaczynają zakwitać a wtedy zmniejsza się ich wartość odżywcza. Ja zbieram łodygi z liśćmi ale korzenie także nadają się na gnojówkę. Korzenie pokrzyw trzeba przemyć lub dobrze wytrzepać by pozbyć się piasku, który może później zatykać sitko w konewce. Latem i jesienią także robię gnojówkę z pokrzyw ale wybieram tylko młode rośliny, które jeszcze nie zakwitły.

Pokrzywy zbieram z dala od miasta, przy lesie lub na łąkach o ile nie ma ich jeszcze u mnie na działce. Najpierw zrywam czubki pokrzyw (4 górne liście), które później suszę na herbatkę dla siebie a potem zrywam całe rośliny na gnojówkę. To taka wyprawa z podwójną korzyścią. Pamiętaj tylko by zaopatrzyć się w grube gumowe rękawice bo przez cienkie lateksowe pokrzywy i tak parzą.

Jak zrobić gnojówkę? Do wiadra lub beczki wkładamy pocięte pokrzywy (czasami ich nie tnę) i zalewamy wodą. Proporcje: 2 kg pokrzyw na 10 litrów wody.  Przykrywamy wiadro tak, by był do niej dostęp świeżego powietrza. Wiadro stawiamy w ciepłym, lekko zacienionym miejscu i codziennie mieszamy. Fermentująca gnojówka śmierdzi więc postaw wiadro z dala od domu, okien i miejsca wypoczynku. Do pokrzyw warto dodać także skrzyp polny, który wzbogaci nawóz o swoje pierwiastki i minerały. Efektywność gnojówki wzmocni dodany na początku fermentacji cukier trzcinowy lub melasa (100 ml melasy na 10 l gnojówki).

Gnojówkę z pokrzyw trzymamy w plastikowym lub szklanym naczyniu. Nie powinno się używać naczyń metalowych.

Rozcieńczony dwudniowy roztwór nieprzefermentowany stosuję jako środek ochrony roślin. Natomiast przefermentowany roztwór (po ok 14 dniach, w zależności od temperatury) gdy nabierze brązowego koloru i zniknie piana, można stosować jako nawóz. Liście i pędy z gnojówki świetnie nadają się na kompost.

Ważne! Gnojówkę przed zastosowaniem trzeba rozcieńczyć: 1 l gnojówki na 10 l wody (1:10).

Zastosowanie gnojówki jako środka ochrony roślin. Gnojówka stosowana jest do zwalczania mszyc, miseczników i przędziorków a także w walce z chorobami grzybowymi takimi jak mączniak prawdziwy, rzekomy i szara pleśń.

Zastosowanie gnojówki do nawożenia. Gnojówka z pokrzyw świetnie sprawdza się do zasilania kwiatów, krzewów i drzew (liściastych i iglaków). Oczywiście stosować ją można także na działce do nawożenia warzyw, w tym pomidorów, ogórków, papryki czy kapusty. Ten naturalny nawóz stosuję dwa razy w miesiącu, szczególnie podczas wzrostu, kwitnienia i zawiązywania owoców. Podlewanie nawozem kończę w sierpniu by rośliny miały czas przygotować się do zimy. Gnojówka z pokrzywy zasila nasze rośliny w potas, azot, wapń, magnez, krzem i sole mineralne. Nierozcieńczoną gnojówką można polać kompost – przyspiesza rozkład masy kompostowej.

Jak długo i gdzie przechowujemy nawóz z pokrzyw? Gnojówka nie ma terminu przydatności, trzymamy ją dopóki jej nie zużyjemy. Przechowujemy ją w pojemniku przykrytym gęstą siatką lub gazą by do gnojówki nie wpadały owady (jej zapach przyciąga owady).

Nawóz z pokrzyw do podlewania trawnika. Gnojówka z pokrzyw ma dużo azotu więc stosujemy ją do podlewania trawnika tylko wiosną i na początku lata, gdy trawa potrzebuje azotu do wzrostu. Nawożenie azotem trawnika w drugiej połowie lata lub jesienią sprzyja “pleśni śniegowej”.

Gdzie nie stosować gnojówki? Gnojówką nie podlewamy cebuli, czosnku, fasoli, grochu, azalii, wrzosów i rododendronów. Ze względu na dużą ilość azotu, nawozu z pokrzyw nie stosuje się także do podlewania warzyw korzeniowych. Nie powinno się podlewać nawozem z pokrzyw bardzo młodych roślin żeby ich nie  “spalić”.

Skuteczność gnojówki czasami poddawana jest pod wątpliwość. W walce ze szkodnikami może nie jest tak skuteczna jak środki chemiczne ale zanim sięgniemy po chemię, warto wypróbować naturalną gnojówkę z pokrzyw, szczególnie, gdy mamy do czynienia z niewielką liczebnością szkodników lub początkiem choroby. Przecież po to uprawiamy działkę, by mieć zdrowe, nieskażone środkami chemicznymi warzywa i owoce.

2 komentarze

  1. Tomek pisze:

    Nawóz z pokrzywy stosuję od wielu lat na działce. Sąsiedzi też stosują gnojówkę od kiedy im poleciłem. Podlewam nią pomidory i ogórki. Robię też opryski z gnojówki. Nie kupuję żadnych nawozów ani oprysków. Warzywa rosną zdrowo a owoce i warzywa są dorodne.

  2. Bartek pisze:

    Nawóz z pokrzywy (gnojówka) jest lepszy od kupnego, który nafaszerowany jest tylko azotem. Przepis na nawóz z pokrzyw świetny. Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *