Czy USG w ciąży jest szkodliwe. Czy USG jest bezpieczne. Kiedy na USG?

USG (ultrasonografia) w ciąży to bezpieczne badanie, które pozwala ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo a dla mamy to okazja żeby zobaczyć maleństwo w brzuszku.  W wielu przypadkach można otrzymać zdjęcie a nawet nagranie.

USG wykonywane jest w ciąży ok 3 razy (przy ciąży zagrożonej częściej). Na początku ciąży (6 – 8 tydzień) na USG możemy zobaczyć serduszko maluszka, badanie to potwierdza ciąże. W 11 -14 tygodniu ciąży lekarz bada tzw. przezierność karku, ocenia czy dziecku nie grożą wady genetyczne lub wady serca.

W 28 – 30 tygodniu ciąży przy pomocy USG ocenia się rozwój dziecka i stopień dojrzałości łożyska. W 38 – 40 tygodniu sprawdza się m. in. ułożenie dziecka, ilość płynu owodniowego. Po 40 tygodniu ciąży przy użyciu USG ocenia się ilość płynu owodniowego, stan łożyska, stan dziecka, ułożenie dziecka.

Badanie USG jest bezbolesne i bezpieczne dla mamy i dziecka. Badanie przeprowadzane jest przez brzuch lub przez pochwę. Obraz możemy oglądać w dwóch, trzech lub w czterech wymiarach (2D – obraz płaski i ruchomy, 3D – obraz trójwymiarowy, nieruchomy, 4D – obraz trójwymiarowy, ruchomy, USG Dopplerowskie – kolorowe, widać przepływ krwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *