Jak pozbyć się chwastów? Zwalczanie chwastów. Sposoby na chwasty.Z chwastami walczymy na ogrodzie, w polu, na trawnikach i w sadach. Chwasty zabierają pozostałym roślinom  wodę, składniki odżywcze i światło, potrafią przeżyć w bardzo surowych i niesprzyjających warunkach dlatego też zwalczanie chwastów nie jest proste.

Jeśli zastanawiasz się nad tym jak pozbyć się chwastów to przeczytaj poniższy tekst traktujący o tym jak zwalczyć chwasty, na pewno pomoże Ci zdecydować się na metodę odchwaszczania.

Otóż jest kilka metod na pozbycie się tego niechcianego gościa w naszym ogrodzie, do jednej z nich należy mechaniczne usuwanie chwastów. Jest to sposób dający najszybciej rezultaty – w zależności od tego jak do pracy się przyłożymy to możemy oczyścić ziemię niemal całkowicie z chwastów.

Napisałem, że daje najszybciej rezultaty gdyż po przekopaniu ziemi i wytrząśnięciu chwastów – nie ma ich fizycznie natychmiast w ziemi. Jest to metoda bardzo pracochłonna – sam oczyszczałem skrawek ziemi – nieurodzaju (zaledwie jakieś 12 m^2) i zajęło mi bardzo dużo czasu, natomiast efekt jest bardzo dobry. Metoda polegała na przekopywaniu i przebieraniu korzeni po nabraniu ziemi na szpadel. Inną metodą mechaniczną – np. na mlecz (czy jak kto woli mniszek lekarski) jest jego wyrwanie. Pamiętaj żeby wyrwać w całości korzeń, gdyż pozostawienie choćby 1 cm spowoduje kolejne narastanie rośliny. Na mniszka lekarskiego jest przygotowane specjalistyczne narzędzie do jego usuwania (ja uważam, że najlepiej złapać szpadel i wyciągnąć gościa po podważeniu) które wbijamy w ziemię i obracamy obluzowując korzeń mlecza (firma Fiskars robi takie urządzenie – koszt ok 150 zł).

Bardzo wygodną metodą i nie wymagającą wielkiego nakładu sił (wymaga ona natomiast posiadania zaplecza technicznego w postaci bańki do pryskania) jest środek chwastobójczy czyli metoda odchwaszczania chemicznego takimi środkami jak Roundup, Refine  albo też środek na mlecze Mniszek lub Starane (działa podobno wyłącznie na chwasty dwuliścienne – czyli np. mlecz, babka, koniczyna). Moje osobiste doświadczenie  ze środkiem chwastobójczym, konkretnie Roundupem którego używałem 3 razy do odchwaszczenia wyżej wspomnianego kawałka – chwasty wypaliło na żółto ale po zimie mlecze oraz perz miały się całkiem dobrze i znów zaczęły wyrastać – stąd moja determinacja i mechaniczne usunięcie problemu. Chemiczne usunięcie chwastów środkiem chwastobujczym daje zauważalne efekty po ok tygodniu czasu (rośliny zaczynają zółknąć) natomiast po 2 tygodniach powinny być już suche.


Uwaga – domowym sposobem na chwasty jest spryskanie ich octem – efekty widać już po 12 godzinach – chwast robi się żółty – po prostu usycha – nie wiem jeszcze jak z systemem korzeniowym bo jak na razie mi nie odrósł tak spryskany koleżka (jak minie więcej czasu to napiszę) nie wiem także jak z glebą po takim spryskaniu – tzn. po jakim czasie ocet się rozkłada i gleba nadaje się do ponownego sadzenia/siania innych roślin. W każdym bądź razie ocet na chwasty robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Oby nie było tak jak z solą na chwasty – posypanie gleby solą skutecznie uniemożliwia wyrośnięcie jakichkolwiek roślin przez dłuższy czas –  w zależności od ilości użytej soli.

Pewną metodą zwalczania chwastów może być także regularne koszenie trawy – uniemożliwia to takim roślinom jak mlecze wytworzenie nasion. Jeśli chwasty są dostatecznie długo nękane to w końcu się zestarzeją ale pamiętaj, że ty także.

Niewątpliwie najlepszy efekt przy zwalczaniu chwastów daje kompilacja dwóch metod – osłabienie chwastów przez przekopanie (można wcześniej prysnąć środkiem chwastobójczym żeby łatwiej się kopało) oraz pryskanie wybranym środkiem chwastobójczym w miejsce po przekopaniu, gdy pozostałości korzeni zaczną wypuszczać liście (środki chwastobójcze wchłaniają się przez część zieloną rośliny – dlatego m.in. należy uważać przy „dechwastyzacji” aby rosnące tam drzewa nie miały nisko liści – odrostów).

Niestety aby usunąć chwasty z terenu wymagane jest albo dużo pracy, albo dużo czasu, albo też dużo pieniędzy – żeby zrobił to ktoś za Ciebie lub aby zrobiono to mechanicznie za pomocą spychacza, który ściągnie darnie, wywrotka wywiezie a na jej miejsce przywozi się czystą ziemię przygotowaną mineralnie i odczynnikowo (ph) na nasadzanie wybranych roślin.

Jeśli chcesz pozbyć się chwastów w ogródku warzywnym (czyli tam gdzie coś uprawiasz oprócz trawy) to nie zalecam stosowania jakichkolwiek chwastobójczych środków chemicznych, gdyż nie dość, że możliwe, iż zniszczą Ci twoje rośliny uprawne (mowa tu o małych uprawach ogrodowych – rolnicy muszą stosować takie środki działające wybiórczo ze względu na rozmiar upraw) to dodatkowo wprowadzasz do roślin środki, których nie chciałbyś na pewno spożywać.

Jeśli chciałbyś/chciałabyś zająć się ogrodem na poważnie to polecam zainteresować się produktem o nazwie agrowłóknina – to materiał który przepuszcza wodę, powietrze ale nie pozwala rosnąć chwastom – nadaje się do uprawy truskawek bądź tam, gdzie chcesz wysypać ogród korą.

Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami w witrynie.

Komentowanie jest wyłączone