Dach odwrócony. Dach zielony – ogród na dachu.

Płaski dach pokryty jest najczęściej materiałem bitumicznym (papą) ale coraz większą popularnością cieszą się dachy odwrócone, na których zakładane są ogrody. W tradycyjnym płaskim dachu izolacja przeciwwodna jest wierzchnią warstwą pokrycia dachu a jak to wygląda w dachu odwróconym? Jakie są warstwy dachu odwróconego, jak zrobić ogród na dachu?

Wykonanie dachu odwróconego:

  • Na płytę konstrukcyjną dachu kładzie się hydroizolację, szczególną uwagę trzeba zwrócić na to by izolacja przeciwwodna była szczelna przy kominie.
  • warstwa termoizolacyjna, położenie geowłókniny oraz maty zabezpieczającej przed przerastaniem korzeni (jeśli na dachu będziemy sadzić większe rośliny np. drzewka)
  • warstwa drenująca czyli położenie warstwy żwiru
  • warstwa ziemi uprawnej – jeśli dach będzie obsadzany roślinami

Co można zrobić na dachu odwróconym? Pomysły:

  • taras wyłożony płytkami czy deskami
  • dach zielony, ogród na dachu – jeśli chcemy mieć na dachu trawę wraz z niewielkimi roślinami, można kupić gotowe maty na których wysiane są już rośliny. Wystarczy taką matę rozłożyć na dachu i czekać na rośliny aż urosną. Jeśli planujemy posadzić na dachu większe rośliny np. krzewy, drzewa to trzeba pamiętać by na dachu była położona mata, która zapobiegnie przerastaniu korzeni. Konstrukcja dachu musi być też odpowiednio wzmocniona by wytrzymała duże obciążenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *