Zimowe przycinanie drzew i krzewów. Cięcie w lutym i marcu.

Zimowe przycinanie drzew i krzewów rozpoczynamy, gdy minie już ryzyko większych przymrozków ale rośliny nie zbudziły się jeszcze z zimowego snu. Cięcie wykonujemy najczęściej na koniec lutego lub początku marca. Zimą energia drzew i krzewów zrzucających liście zostaje zgromadzona w korzeniach. Wiosną, gdy liście zaczynają się rozwijać, energia wraz z sokami przemieszcza się z korzeni do nowych pędów. Przycięcie pędów po zbudzeniu się rośliny skutkować będzie wyciekaniem soków przez ranę. Mówi się wówczas o płaczu rośliny.

Zimowe przycinanie jest o tyle łatwiejsze od cięcia letniego, że drzewa i krzewy są ogołocone z liści i można zobaczyć szkielet rośliny.

Cięcie w odpowiednim czasie – kiedy i jakie rośliny ciąć. Zasady przycinania drzew, krzewów i kwiatów.

W innym terminie przycina się rośliny kwitnące w pierwszej połowie roku a w innym terminie kwitnące w drugiej połowie roku.

Zazwyczaj rośliny kwitnące w pierwszej połowie roku zakwitają na zdrewniałych pędach wyrosłych w roku poprzednim. Te rośliny należy przycinać jesienią, zaraz po kwitnieniu aby nowe przyrosty miały czas urosnąć. Po przycięciu rośliny zimą, ta wytworzy dużo nowych przyrostów, które nie zakwitną. Zimowe cięcie tych roślin jest zalecane wówczas, gdy chcesz odmłodzić roślinę.

Rośliny kwitnące w drugiej połowie roku zawiązują pąki kwiatowe na nowych, tegorocznych pędach, można więc zimą przyciąć je mocno. Roślina wytworzy nowe pędy, na których pojawią się kwiaty a następnie owoce.

Poprzez niewłaściwe cięcie można zniszczyć drzewa owocowe. Zbyt silne cięcie zimowe sprawia, że drzewo wypuszcza dużą ilość nowych pędów (wilków), na których nie zawiązują się owoce.

Drzewa, krzewy owocowe i ozdobne przycinane w lutym i marcu:

  • Róże – usuwamy chore, uszkodzone i krzyżujące się pędy (cięcie sanitarne) . Następnie usuwamy pędy nadmiernie zagęszczające roślinę. By róża krzewiasta miała zwarty pokrój, przycinamy jej pędy o jedną trzecią. Róże chińskie i herbaciane poddajemy cięciu sanitarnemu a zdrowe pędy przycinamy pozostawiając ich jedną trzecią długości.
  • Drzewa owocowe – wytnij uszkodzone i krzyżujące się gałęzie. Boczne pędy pozostaw, by po ich podrośnięciu uzyskać pożądaną formę korony.
  • Krzewy jagodowe – u krzewów porzeczek i agrestu wycinamy pędy krzyżujące się i rosnące do środka. Pozostałe pędy przycinamy o jedną trzecią. Jesienne odmiany malin wycinamy tuż nad ziemią.
  • Krzewy ozdobne – derenie, budleje, bzy czarne, trawuły, powojniki przycinamy mocno, by wydały dużą ilość kwiatów.

Zimą przycinać można także: berberys, perukowiec, jarząb, wierzba, jaśminowiec, dereniowe drzewka, kolkwicja

Jakich roślin nie przycinamy zimą.

Zimą nie powinno się ciąć :  brzoskwinie, morele, wiśne, orzechy włoskie, śliwy, brzozę, grab, klon, wiąz, strączyn, forsycje, migdałki.

Przycinanie źle znoszą: iglaki, różaneczniki, azalie, kaliny, magnolie, ketmie, sumaki octowe, złotokapy.

Zasady prawidłowego cięcia drzew i krzewów:

  • Narzędzia do cięcia powinny być ostre i czyste. Do wycinania małych gałązek wystarczy sekator lub nożyce, do wycinania większych gałęzi użyj ręcznej piły.
  • Nie zaczynaj od cięcia dużych gałęzi. Zacznij od usunięcia starych i uszkodzonych pędów. Następnie usuń pędy krzyżujące się. Dopiero teraz przypatrz się z daleka, które gałęzie chcesz usunąć lub skrócić by otrzymać pożądany kształt korony.
  • Długie gałęzie krzewów bez rozgałęzień skróć by pobudzić ich rozkrzewianie. Długie gałęzie obsypane kwiatami lub owocami mogą pod ich ciężarem połamać się.
  • Gęste krzewy prześwietl w środku, by poprawić przepływ powietrza i dostęp światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *