Planowanie ogrodu czyli jak ułatwić sobie pracę w ogrodzie i na działce.

Wiosna to czas intensywnych prac w ogrodzie i na działce. Przy pierwszych ciepłych promieniach słońca z zapałem bierzemy się do sprzątania, kopania, sadzenia, siania. Co zrobić by nasza praca była efektywna, by aż do późnej jesieni cieszyć się z ładnego i zadbanego ogrodu a nie spędzać każdą wolną chwilę na pracach nad nim? 

PLANOWANIE OGRODU

Planowaniem ogrodu warto zająć się w okresie zimowym, wiosną będziemy mogli od razu przystąpić do pracy. Wykonanie planu zagospodarowania i ustalenie kolejności prac sprawi, że nasze działania będą zoptymalizowane a nasadzenia nie przypadkowe a ładnie skomponowane.

Podczas planowania ogrodu warzywnego pamiętaj o zmianowości upraw (co w danym miejscu sadzić po poprzednich nasadzeniach) i sąsiedztwie upraw (co sadzić obok czego).

Projektując duży ogród warto skorzystać z usług fachowca – architekta krajobrazu lub rad znajomych, którzy mają kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu ogrodu.

DLA KAŻDEGO COŚ DOBREGO

Ogród należy tak urządzić by spełniał oczekiwania wszystkich członków rodziny. Jedni chcą mieć duży ogródek warzywny, inni rabaty z kwiatami. Jeśli w domu mieszkają dzieci, zrób dla nich kącik do zabawy. W przeciwnym wypadku będą bawić się w twoich kwiatach lub warzywach.

NIE ZACZYNAJ OD ZERA 

Planuj ogród z uwzględnieniem tego, co już rośnie na działce. Nie wycinaj wszystkich starych drzew nawet jeśli planujesz je wszystkie wymienić na młodsze. Minie kilkanaście lat zanim nowo posadzone drzewa urosną i będziesz mógł latem posiedzieć w ich cieniu. Istotną rolę spełniają drzewa liściaste – latem niwelują nagrzewanie się wnętrza domu, osłonią nasłoneczniony taras natomiast zimą, gdy nie mają liści zapewnią dopływ słońca.

NIE WALCZ Z GLEBĄ

Nie ma sensu walczyć z trudnym podłożem. Jeśli w twoim ogrodzie dominuje gleba piaszczysta lub kwaśna, dobierz do niej odpowiednie rośliny. Wymiana gleby jest kosztowna, pracochłonna i niestety nie jednorazowa. Przyjrzyj się co dobrze rośnie u sąsiada za płotem.

TAKI MAMY KLIMAT

Kupując rośliny nie odporne na mróz pamiętaj, że na czas zimy musisz je przenieść z ogrodu do domu. Mając kilka takich roślin trzeba się liczyć z tym, że zimą w domu może być trochę ciasno. Najprostsze w uprawie są rośliny wieloletnie, których nie trzeba wykopywać, rozsadzać bądź przenosić.

NIE TRAĆ CZASU NA WALKĘ Z CHWASTAMI … 

Chwasty niestety często rosną lepiej niż posadzone przez nas rośliny. By nie tracić czasu na odchwaszczanie, na rabatach kwiatowych stosuj folię (np. na styku rabat kwiatowych i  trawnika), geowłókninę, ściółkę z kory lub kamieni. Stosuj gęste nasadzenia by chwasty nie miały szansy się przebić do światła.

… I ZE SZKODNIKAMI

Piękny i zadbany trawnik szpecić będą kopce kretów. Skutecznym rozwiązaniem są siatki przeciw kretom. Zrobione z tworzywa sztucznego lub metalu nie utrudniają wegetacji roślin a stanowią barierę dla kretów. Siatkę układa się 10 cm pod powierzchnią trawnika lub 30 cm pod powierzchnią rabat kwiatowych lub warzywnika.

PODLEWANIE, NAWADNIANIE

Podlewanie pochłania nasz cenny czas. Niezastąpiony jest system automatycznego nawadniania.  Zraszacze, linie kroplujące i kroplomierze z automatycznym sterownikiem odciążą nas z pracy i zapewnią racjonalne zużycie wody (mogą pracować w nocy, gdy parowanie wody jest mniejsze).

WYBIERZ ODPOWIEDNIE ROŚLINY

Jeśli nie masz doświadczenia w ogrodnictwie wybierz rośliny łatwe w uprawie – nie wymagające w stosunku do nawożenia, częstego podlewania i przycinania. Kilka wskazówek: 

  • trawnik wymaga dużych nakładów pracy (nawożenie, koszenie, grabienie), może warto by go było zastąpić roślinami zadarniającymi,
  • drzewa owocowe są źródłem pysznych owoców ale nie sadź ich zbyt blisko wejścia do domu bo jesienią będziesz musiał codziennie zamiatać liście z podjazdu,
  • posadź kilka krzewów owocowych – przyjemnie jest w czasie wypoczynku w ogrodzie zjeść porzeczkę, agrest, malinę. Nie sprawisz sobie zbyt wiele kłopotu a zapewnisz frajdę dzieciom
  • krzewy zimozielone nie zaśmiecą ogrodu liśćmi a stosowane jako żywopłoty zimą ochronią posesję przed wiatrami i zapewnią w ogrodzie dyskrecję.

MAŁY NIEZBĘDNIK

Podczas pielęgnacji ogrodu, uprawie warzyw niezbędne lub pomocne mogą okazać się niektóre narzędzia i maszyny np. kosiarka, podkaszarka, glebogryzarka, nożyce spalinowe do żywopłotu, piła, opryskiwacz, łopata, szpadel, widły, grabie, haczka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *