Co posadzić pod orzechem włoskim?

Dlaczego nic nie rośnie pod orzechem?

Większość z nas słyszało, że pod orzechem się nie sadzi bo tam nic nie rośnie. Jak też to słyszałam wielokrotnie. Mimo to podjęłam próbę założenia warzywnika w pobliżu orzecha.

Nie sadziłam pod samym drzewem ze względu na duże zacienienie ale w odległości kilku metrów od pnia orzecha. Rośliny rosnące przy orzechu, w porównaniu z roślinami z dalszej części ogrodu wschodziły słabo lub wcale, wyglądały, jakby ciągle chorowały a plony były małe. Krzewy agrestu posadzone ok. 15 metrów od pnia orzecha, przez kilka lat od posadzenia wcale się nie rozrastały a owoców na nich było tyle, co kot napłakał. Jabłonka, rosnąca ok. 10 metrów od orzecha ciągle chorowała (owoce były małe i parchate) i żadne, nawet chemiczne środki nie zwalczyły choroby. Z warzyw jedynie fasolka szparagowa się udała i zbiory były zadowalające. Po kilku latach poddałam się, szkoda było mojego wysiłku, wielu godzin pracy (sianie, sadzenie, podlewanie). Orzecha włoskiego zastąpił orzech laskowy, którego owoce bardziej lubię. Ogród w tym miejscu z roku na rok zmieniał się. Krzewy agrestu wypuściły pędy i rozrosły się dając zadowalający plon. Warzywa rosną lepiej i są zdrowsze a największą zmianę widzę na jabłonce, która przestała chorować i rodzi smaczne jabłuszka.

Zgłębiając temat poznałam termin “zamieranie orzechowe”. Oznacza to zahamowanie wzrostu lub zamieranie roślin rosnących pod drzewem orzecha włoskiego. Ta ewolucyjna sztuczka pozwala orzechowi rosnąć bez konkurencji i tym samym stwarza najlepsze możliwości rozwoju. Jest to allelopatia czyli oddziaływanie jednej rośliny na drugą. W tym przypadku oddziaływanie orzecha na inne, rosnące w pobliżu rośliny.

W jaki sposób orzech włoski oddziałuje na inne rośliny?

Za oddziaływanie orzecha na inne rośliny odpowiedzialny jest juglon – fitotoksyczny allelopatyk. To on brudzi ręce na żółto brązowo podczas obierania orzechów z zielonych skorup. Juglon znajduje się m. in. w korzeniach, liściach, zielonych okrywach owoców, kwiatostanach. Juglon wypłukiwany przez deszcz z liści orzecha lub wydzielany przez korzenie dostaje się do gleby a rośliny rosnące w pobliżu pobierają tą toksyczną substancję poprzez korzenie. Efektem jest zamieranie większości roślin rosnących pod orzechem. Największe oddziaływanie toksyczne jest w zasięgu występowania korzeni orzecha ale toksyczny juglon może występować w promieniu nawet 20 -30 metrów od pnia drzewa.

Jakich roślin nie sadzić pod orzechem?

Do roślin szczególnie wrażliwych na juglon należą: jabłoń, pomidor, ziemniak, ogórek, arbuz, groch, kukurydza oraz wiele roślin ozdobnych np. rododendrony, azalie, piwonie, lilaki, lilie, petunie.

Co można posadzić pod orzechem włoskim?

Do roślin dość odpornych na toksyczne działanie orzecha są cebula, niektóre gatunki fasoli, słonecznik bulwiasty, burak cukrowy i niektóre rośliny ozdobne, które tolerują cień i suchą glebę np. barwinek. Podobno juglon działa korzystnie na siewki melona.

Mimo, że juglon działa toksycznie na większość roślin, to dla ludzi nie jest szkodliwy. Wykorzystywany jest w przemyśle chemicznym, kosmetycznym (przyciemnia skórę na złoto brązowo) i w medycynie (stanowi składnik w środkach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych).

2 komentarze

  1. Donek pisze:

    drzewo orzecha rozrasta się bardzo mocno więc trzeba mieć dużą działkę by mieć orzechy. Korzenie zabierają wodę a rozłożysta korona słońce. Orzechy są zdrowe i smaczne, dobre do ciasta ale trzeba podjąć decyzję albo orzech albo warzywnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *